Brexit. Wielka Brytania traci pracowników zagranicznych, w tym Polaków. Winna jest propaganda?

Negocjacje ws. Brexitu trwają, a tymczasem migracja do Wielkiej Brytanii zamiera. Europejczyków jak na lekarstwo, Polaków też coraz mniej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brexit. Wielka Brytania traci pracowników zagranicznych, w tym Polaków. Winna jest propaganda?

PODZIEL SIĘ


Autor: Gabriel Paździor

www.pulshr.pl

9 sie 2017 14:12


• Jak wynika z badań na które powołuje się były minister tego kraju Denis MacShane, obecnie Europejczyków przybywających do Wielkiej Brytanii jest najmniej od 10 lat.

• Statystyki oksfordzkiego badania z czerwca także pokazują, że w pierwszych miesiącach 2017 roku np. Polaków starających się o możliwość pracy w Wielkiej Brytanii jest o połowę mniej niż przed rokiem.

• Po rolnictwie gastronomia na Wyspach zaczyna odczuwać braki pracowników, a to środek sezonu urlopowego, praca więc jest.

• Przytoczony już Denis MacShane uważa, że powodami zniechęcenia migrujących do Zjednoczonego Królestwa jest propaganda, "obrzydzenie słowa imigrant".

• Nie bez znaczenia jest też sytuacja gospodarcza i słabnący funt.

 

Wszystko wskazuje na to, że Europejczycy, którzy przez lata wiązali nadzieje z Wielką Brytanią, teraz opuszczają kraj. W ciągu 10 lat (od szczytu w 2007 do 2017) liczba przybywających do Wielkiej Brytanii z kontynentalnej Europy spadła o 80 proc. Po ogłoszeniu Brexitu trend ten przybrał bardzo na sile, a jak zwraca uwagę Denis MacShane (były brytyjski minister ds. europejskich) winę ponosi za to nieprzychylna atmosfera stworzona na Wyspach.

Polacy wracają zza kanału La Manche

Nie trzeba było długo czekać, by zaczęto badać wpływ wyjścia z Unii Zjednoczonego Królestwa. Uniwersytet w Oxfordzie opublikował latem pierwsze wyniki badań, które pokazały spadki w migracji. Dowodzą, że praktycznie z miesiąca na miesiąc spada liczba Polaków występujących o numer ubezpieczeniowy (NIN) w Wielkiej Brytanii a jego uzyskanie to warunek podjęcia pracy w omawianym kraju.

W skali roku widać bardzo wyraźny dołek w analizowanej liczbie. W miesiącach styczeń - marzec 2016 r. Polacy złożyli 40 tys. aplikacji o numer. W I kwartale 2017 roku już tylko 26 tys. takich wniosków pojawiło się w brytyjskich urzędach. To najmniejsza liczba od 2004 roku, kiedy Polska przystąpił do Unii.

Czytaj też: Brexit pogłębi zapotrzebowanie na pracowników

Przypomnijmy, że Wielka Brytania nie zastosowała wobec krajów poszerzenia sprzed 13 lat okresów przejściowych, ochronnych dla swojego rynku pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.