Brexit, Polacy w Wielkiej Brytanii: Rząd pomoże wracającym Polakom? Ministerstwo chce stworzyć specjalny program

• Po decyzji o Brexicie można oczekiwać powrotu 100-150 tys. osób.
• Resort rodziny i pracy myśli o programie zachęcającym do powrotów Polaków z Wielkiej Brytanii - powiedziała minister Elżbieta Rafalska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brexit, Polacy w Wielkiej Brytanii: Rząd pomoże wracającym Polakom? Ministerstwo chce stworzyć specjalny program

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

6 lip 2016 13:09


"Pojawiają się takie informacje, że do Polski może wrócić ok. 400 tys. młodych ludzi, którzy wyjechali. Ta skala powrotów wydaje mi się nadmiernie optymistyczna" - powiedziała  Rafalska.

"Sądzę, że część z nich będzie szukała swojego miejsca gdzieś zagranicą - w Niemczech, Hiszpanii, może we Francji. Ale gdyby to było 100-150 tys., to są takie szacunki, które mogą się sprawdzić" - oceniła minister.

"Mam nadzieję, że część sama będzie tworzyła miejsca pracy" - podkreśliła. "Nie są to osoby, które będą skłonne podjąć pracę na minimalnym wynagrodzeniu. Przyjadą do nas z kapitałem jakiegoś doświadczenia, może również z kapitałem finansowym, będą gotowe do podjęcia własnej działalności, bądź mają takie atrakcyjne doświadczenia zawodowe, że natychmiast się na rynku odnajdą" - powiedziała.

"Będziemy też myśleli o programach dedykowanych dla tej grupy. Jesteśmy na etapie przygotowań takich programów, mamy możliwości finansowania z Funduszu Pracy" - powiedziała Rafalska.

Czytaj też: Powrót Polaków z Wielkiej Brytanii to zawodowa szansa. Jakie mają perspektywy?

W jej ocenie na decyzję o powrocie jakiś wpływ może mieć program świadczeń wychowawczych "500 plus". "Nie chcę powiedzieć, że ktoś będzie wracał z powodu pięćsetki, ale nie bez znaczenia dla rodzin wielodzietnych, albo z dwójka dzieci jest fakt, że nasze świadczenia są atrakcyjne i już na porównywalnym poziomie" - powiedziała.

"W przypadku rodzin, które maja dylemat, czy posyłać dzieci do polskiej szkoły i wracać, fakt, że będą mieli zabezpieczenie w postaci świadczenia wychowawczego może mieć pewne znaczenie. Oczywiście nie przeceniam tego, ale jest to istotne, bo to świadczenia porównywalne i rodziny często pytają, jak z nimi będzie, tym bardziej, że nie wiadomo, co będzie się działo za chwilę w Wielkiej Brytanii" - podkreśliła.

Zdaniem wiceministra rodziny i pracy Stanisława Szweda na decyzje o powrotach będą wpływać poprawiające się w Polsce zarobki, które dla specjalistów są już na porównywalnym poziomie. Nie bez znaczenia będą też obawy dotyczące bezpieczeństwa i zagrożeń z tego wynikających - ocenił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Isabella 2016-07-07 00:43:10

Jestem ciekawa reakcji rodakow, gdyby tego lata nagle dwa miliony z UK i okolo cztery miliony z Unii Polakow wrocilo do ojczyzny i chcialo podjac prace, rodzinne 500+ itd? Niewykluczone, ze Powracajacy moga miec wieksze kompetencje zawodowe, niz ludnosc tubylcza i co wtedy?