Brexit, Polacy w Wielkiej Brytanii: Rząd pomoże wracającym Polakom? Ministerstwo chce stworzyć specjalny program

0 0
Brexit, Polacy w Wielkiej Brytanii: Rząd pomoże wracającym Polakom? Ministerstwo chce stworzyć specjalny program
na decyzję o powrocie jakiś wpływ może mieć program świadczeń wychowawczych "500 plus" - powiedziała minister (Elżbieta Rafalska., fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

• Po decyzji o Brexicie można oczekiwać powrotu 100-150 tys. osób.
• Resort rodziny i pracy myśli o programie zachęcającym do powrotów Polaków z Wielkiej Brytanii - powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

"Pojawiają się takie informacje, że do Polski może wrócić ok. 400 tys. młodych ludzi, którzy wyjechali. Ta skala powrotów wydaje mi się nadmiernie optymistyczna" - powiedziała  Rafalska.

"Sądzę, że część z nich będzie szukała swojego miejsca gdzieś zagranicą - w Niemczech, Hiszpanii, może we Francji. Ale gdyby to było 100-150 tys., to są takie szacunki, które mogą się sprawdzić" - oceniła minister.

"Mam nadzieję, że część sama będzie tworzyła miejsca pracy" - podkreśliła. "Nie są to osoby, które będą skłonne podjąć pracę na minimalnym wynagrodzeniu. Przyjadą do nas z kapitałem jakiegoś doświadczenia, może również z kapitałem finansowym, będą gotowe do podjęcia własnej działalności, bądź mają takie atrakcyjne doświadczenia zawodowe, że natychmiast się na rynku odnajdą" - powiedziała.

"Będziemy też myśleli o programach dedykowanych dla tej grupy. Jesteśmy na etapie przygotowań takich programów, mamy możliwości finansowania z Funduszu Pracy" - powiedziała Rafalska.

Czytaj też: Powrót Polaków z Wielkiej Brytanii to zawodowa szansa. Jakie mają perspektywy?

W jej ocenie na decyzję o powrocie jakiś wpływ może mieć program świadczeń wychowawczych "500 plus". "Nie chcę powiedzieć, że ktoś będzie wracał z powodu pięćsetki, ale nie bez znaczenia dla rodzin wielodzietnych, albo z dwójka dzieci jest fakt, że nasze świadczenia są atrakcyjne i już na porównywalnym poziomie" - powiedziała.

"W przypadku rodzin, które maja dylemat, czy posyłać dzieci do polskiej szkoły i wracać, fakt, że będą mieli zabezpieczenie w postaci świadczenia wychowawczego może mieć pewne znaczenie. Oczywiście nie przeceniam tego, ale jest to istotne, bo to świadczenia porównywalne i rodziny często pytają, jak z nimi będzie, tym bardziej, że nie wiadomo, co będzie się działo za chwilę w Wielkiej Brytanii" - podkreśliła.

Zdaniem wiceministra rodziny i pracy Stanisława Szweda na decyzje o powrotach będą wpływać poprawiające się w Polsce zarobki, które dla specjalistów są już na porównywalnym poziomie. Nie bez znaczenia będą też obawy dotyczące bezpieczeństwa i zagrożeń z tego wynikających - ocenił.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • Jestem ciekawa reakcji rodakow, gdyby tego lata nagle dwa miliony z UK i okolo cztery miliony z Unii Polakow wrocilo do ojczyzny i chcialo podjac prace, rodzinne 500+ itd?
  Niewykluczone, ze Powracajacy moga miec wieksze kompetencje zawodowe, niz ludnosc tubylcza i co wtedy?

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.