Brexit: Nowa premier ograniczy prawa imigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii?

0 0
Brexit: Nowa premier ograniczy prawa imigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii?
Antyimigrancki rys polityki kierowanego przez May rządu będzie konsekwencją "nastawienia większości Brytyjczyków do imigrantów i do uchodźców" - uważa Beata Przybylska-Maszner (fot.pixabay.com)

• Theresa May, liderka Partii Konserwatywnej, została nową premier Wielkiej Brytanii.
• May będzie prowadziła zdecydowaną politykę na rzecz ograniczenia liczby imigrantów w Zjednoczonym Królestwie - uważają ekspertki.

Kierowniczka Programu Unia Europejska Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Karolina Borońska-Hryniewiecka i dr Beata Przybylska-Maszner z Zakładu Badań nad Integracją UAM mówiły też, że May ma opinię polityk doświadczonej, skutecznej i pragmatycznej. W ocenie ekspertek zadania, jakie przed nią stoją - m.in. poprowadzenie negocjacji z UE w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur europejskich i przeciwdziałanie negatywnym konsekwencjom Brexitu - będą dużym wyzwaniem.

Odnosząc się do powołania May na premiera Borońska-Hryniewiecka podkreśliła, że jest ona politykiem doświadczonym, wskazując, iż była m.in. najdłużej urzędującym szefem resortu spraw wewnętrznych. "Pokazała się na tym stanowisku jako surowy szef i dobry menadżer" - dodała.

Wyróżnikiem nowego gabinetu będzie - w opinii ekspertki - twarde stanowisko w odniesieniu do imigrantów, w tym tych z krajów UE. Ekspertka przypomniała w tym kontekście wystąpienia May jeszcze z okresu sprawowania przez nią funkcji szefowej MSW.

Czytaj też: Polacy wrócą do Polski? Większość planuje zostać i dalej pracować w Wielkiej Brytanii

"May nigdy nie mówiła - tak jak robili to niektórzy jej partyjni koledzy - że imigranci mają pozytywny wkład w brytyjską gospodarkę, że są potrzebni, że bez imigrantów Wielka Brytania sobie nie poradzi. Miała za to w zeszłym roku sławne przemówienie na kongresie Partii Konserwatywnej o polityce migracyjnej, w którym - odnosząc się do kryzysu uchodźczego, ale także do imigracji z Unii - powiedziała, że imigranci zabierają pracę Anglikom, powodują, że Anglicy stają się biedniejsi jako społeczeństwo, i osłabiają spójność społeczną" - mówiła.

Według ekspertki, możliwe są m.in. deportacje imigrantów, którzy zagrażają bezpieczeństwu publicznemu albo deportacje więźniów. "Polacy są najbardziej liczną grupą obywateli UE w więzieniach brytyjskich, a proces ich deportacji nie działał do tej pory sprawnie. May się z pewnością za to zabierze, w takich kwestiach jest bezkompromisowa" - zaznaczyła Borońska-Hryniewiecka.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.