Branże cudzoziemcami zasilane

0 0
Branże cudzoziemcami zasilane

Regres w branży budowlanej w pierwszej połowie 2013 roku przełożył się na dziewięcioprocentowy spadek liczby zarejestrowanych oświadczeń dotyczących zatrudnienia cudzoziemców. Więcej obywateli innych państw jest za to w branży finansowej oraz działach naukowo-technicznych firm.

Według danych powiatowych urzędów pracy polscy pracodawcy od stycznia do czerwca 2013 roku zarejestrowali ponad 146 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Oświadczenia takie umożliwiają legalne zatrudnienie obywateli państw trzecich przez okres do sześciu miesięcy.

Jest to o prawie 9 procent mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W tym samym czasie urzędy wojewódzkie wydały polskim pracodawcom ponad 18, 3 tys. zezwoleń na pracę. Umożliwiają one zatrudnienie cudzoziemców przez dłuższy okres, zazwyczaj do roku lub do dwóch lat. Również w tym wypadku zanotowano spadek o 9 procent w stosunku do pierwszej połowy 2012 roku.

Barometr gospodarki

Głównym powodem osłabienia dynamiki w porównaniu z latami ubiegłymi jest trudna sytuacja, z którą zmagają się niektóre sektory polskiej gospodarki, w tym zwłaszcza branża budowlana.

W porównaniu z tym samym okresem 2012 roku w pierwszej połowie 2013 firmy budowlane zarejestrowały o 50 proc. mniej oświadczeń dotyczących zatrudnienia (zaledwie nieco ponad 16,5 tys. w pierwszych sześciu miesiącach 2013 roku). Wydanych zostało o 53 proc. mniej zezwoleń na pracę dla cudzoziemców.

Branża budowlana jest razem z branżą rolną jednym z kluczowych sektorów wykazującym w poprzednich latach największe zapotrzebowanie na pracę cudzoziemców.

W 2011 roku polskie firmy budowlane zarejestrowały ponad 57 tysięcy oświadczeń o krótkookresowe zatrudnienie obcokrajowców, zaś w 2012 roku powiatowe urzędy pracy zanotowały rejestrację prawie 54 tysięcy podobnych wniosków.

Spadek zatrudnienia cudzoziemców zanotowała także w ostatnim roku branża transportowa. Zarejestrowano o 42 procent mniej oświadczeń niż w tym samym okresie 2012 roku, przy czym liczba wydawanych zezwoleń na pracę pozostała praktycznie bez zmian.

- W tym przypadku sytuacja ekonomiczna nie jest czynnikiem najważniejszym. Potrzebę zatrudniania obcokrajowców w tej branży określa liczba chętnych do pracy obywateli RP. W pierwszej połowie 2013 roku zauważyliśmy znaczny wzrost zainteresowania pracą wśród polskich kierowców. Jeśli taki trend utrzymywał się w całej branży, mogło to być powodem spadku zatrudnienia pracowników spoza Unii Europejskiej - twierdzi Sławomir Wojnowski, branch manager firmy H.Essers Transport Company Poland.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.