Andrzej Duda: Ważne jest, abyśmy jako UE zwalczali przyczyny migracji

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że Polska poczuwa się do solidarności z uchodźcami napływającymi do Europy, jednak UE powinna przede wszystkim zwalczać przyczyny migracji i ścigać przemytników ludzi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Andrzej Duda: Ważne jest, abyśmy jako UE zwalczali przyczyny migracji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

27 sie 2015 8:59


"Rozumiem, że ten problem (uchodźców) jest bardzo ważny dla Niemców. My Polacy także nie możemy w tej kwestii odmówić pomocy" - powiedział Duda w drugiej części wywiadu dla "Bilda" opublikowanej w czwartek (27 sierpnia).

Walka z przyczynami migracji

Prezydent przypomniał, że w przeszłości wielu Polaków "musiało wyjechać z kraju, stając się uchodźcami". Zapewnił, że Polacy nie zapomnieli paczek z pomocą wysyłanych im przez Niemców w latach 80.

Czytaj też: Andrzej Duda: Jeśli nie złożę projektów dot. wieku emerytalnego i kwoty wolnej, ustąpię z urzędu

"Ważne jest to, abyśmy jako UE zwalczali przyczyny ucieczek, i to w krajach, z których przybywają do nas uchodźcy" - wyjaśnił Duda. Jak dodał, "musimy być solidarni (z uchodźcami), jednak powinniśmy bardziej zdecydowanie zwalczać bandy przemytników, którzy wykorzystując ludzkie tragedie zarabiają miliardy".

Imigranci z Ukrainy

Duda zwrócił uwagę na sytuację na Ukrainie, z której do Polski i na Węgry uciekają ze względu na konflikt w Donbasie tysiące uchodźców. Prezydent powiedział, że w przypadku eskalacji konfliktu liczba uciekinierów z Ukrainy znacznie zwiększy się.

"Z sygnałów docierających do nas wynika, że do Polski chce przyjechać kilkaset tysięcy Ukraińców. Inne europejskie kraje powinny uwzględnić ten czynnik w dyskusjach o gotowości do udzielenia pomocy" - powiedział Duda.

Niemcy zarzucają swoim partnerom z UE, że odmawiają przyjęcia uchodźców i nie chcą angażować się w rozwiązywanie problemu azylantów. Władze w Berlinie szacują, że w tym roku o azyl w Niemczech wystąpi ponad 800 tys. obcokrajowców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.