Ameryka ma coraz większy problem z nielegalną imigracją dzieci. Jak sobie z nią radzić?

W odpowiedzi na rekordową falę nieletnich imigrantów z Ameryki Środkowej, władze amerykańskie próbują zniechęcić rodziców do wysyłania dzieci do USA. Republikanie winą na wzrost nielegalnej imigracji obarczają prezydenta Baracka Obamę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ameryka ma coraz większy problem z nielegalną imigracją dzieci. Jak sobie z nią radzić?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 cze 2014 8:21


Minister bezpieczeństwa narodowego Jeh Johnson udał się do Arizony, by skontrolować ośrodki, gdzie przetrzymywane są dzieci z Ameryki Środkowej, które nielegalnie przedostały się do USA przez granicę z Meksykiem. Od października ub.r. do połowy czerwca amerykańska straż graniczna zatrzymała ponad 52 tys. dzieci, podróżujących bez rodziców, głównie z Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu. Dwa razy więcej niż rok temu w tym samym czasie.

Johnson powiedział, że dzieci mają odpowiednią opiekę. Jednocześnie kolejny raz zapewnił, że ma mowy o "bezpłatnym karnecie" na pozostanie w USA.

Administracja Obamy tłumaczy, że głównym powodem wzrostu imigracji jest bieda i działalność gangów przestępczych w trzech krajach Ameryki Środkowej, przed którymi dzieci próbują uciec do Stanów Zjednoczonych. Ale zdaniem Republikanów, to nieprawda, gdyż działalność gangów to nic nowego. Przekonują, że do wzrostu napływu nielegalnych imigrantów doprowadziła zbyt liberalna polityka imigracyjna Obamy, która stwarza wrażenie, że mogą oni pozostać w USA.

Czytaj też: USA walczy z imigracją zarobkową nieletnich

"Ten kryzys humanitarny to bezpośredni rezultat polityki Obamy z 2012 roku" - powiedziała we wtorek republikańska kongresmenka Candice Miller z Michigan.

Nawiązała do decyzji administracji, która zezwala dzieciom nielegalnie przywiezionym do USA na pozostanie w kraju, ale pod warunkiem, że trafiły do USA przed 2007 rokiem. Ówczesna decyzja nie oferuje żadnej ochrony dzieciom, które obecnie nielegalnie trafiają do USA.

Johnson przyznał podczas przesłuchania w Kongresie, że pewne organizacje przemytników specjalnie "rozpowszechniają wiele złych informacje na temat warunków" imigrantów w USA, by nakłaniać ludzi do nielegalnej imigracji. Dlatego administracja USA próbuje teraz dotrzeć z przekazem do rodzin w krajach Ameryki Środkowej, że nielegalna podróż do USA nie jest drogą do otrzymania legalnego statusu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.