Agencje pracy tymczasowej krytykują projekt MRPiPS. "Oczekiwaliśmy rozwiązań dużo bardziej zrównoważonych"

- Projekt MRPiPS wprowadza niejasny podział odpowiedzialności między agencje pracy tymczasowej a pracodawców użytkowników, co z pewnością zniechęci cześć klientów do korzystania z naszych usług - mówi Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Agencje pracy tymczasowej krytykują projekt MRPiPS. "Oczekiwaliśmy rozwiązań dużo bardziej zrównoważonych"

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 lip 2016 14:16


W ubiegłym tygodniu MPRiPS przedstawiło projekt ustawy dotyczący zmian w ustawie o zatrudnieniu pracowników tymczasowych i niektórych innych ustaw. Jak wskazuje Polskie Forum HR, podstawowe zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych dotyczą:

• ograniczenia okresu zatrudnienia pracowników tymczasowych u jednego pracodawcy użytkownika do 18 miesięcy,

• wprowadzenia kar w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł zarówno dla agencji zatrudnienia jak i pracodawcy użytkownika w przypadku kierowania pracownika tymczasowego do prac szczególnie niebezpiecznych, prac na stanowisku pracownika uczestniczącego w strajku, prac tego samego rodzaju jak praca wykonywana przez pracownika, z którym w okresie ostatnich 3 miesięcy został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej długości zatrudnienia,

Czytaj też: Gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe dla agencji pracy tymczasowej w Polsce?

• wprowadzenia dodatkowych wymagań w stosunku do umów cywilnoprawnych zawieranych z pracownikiem tymczasowym (m.in. zastosowanie definicji pracy tymczasowej, ograniczeń w zakresie prac powierzanych pracownikowi tymczasowemu, maksymalnego okresu zatrudnienia),

• przedłużenia umowy, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży do dnia porodu,

• wprowadzenia dla agencji zatrudnienia świadczącej usługi w zakresie pracy tymczasowej obowiązku posiadania zabezpieczenia finansowego w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej w wysokości 25 -krotności przeciętnego wynagrodzenia,

• zwiększenia wymagań w stosunku do zagranicznych agencji zatrudnienia prowadzących działalność na terenie Polski.

- Oczekiwaliśmy rozwiązań dużo bardziej zrównoważonych, niestety projekt wprowadza zmiany które w dużej mierze ograniczą stosowanie pracy tymczasowej. Wprowadza niejasny podział odpowiedzialności między agencje pracy tymczasowej a pracodawców użytkowników, co z pewnością zniechęci cześć klientów do korzystania z naszych usług -  komentuje Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR.

Czytaj też: Małe agencje psują opinię pracy tymczasowej?

- Nie uwzględniono wspólnego postulatu wszystkich pracodawców dotyczącego wydłużenia maksymalnego okresu zatrudnienia do 24 miesięcy, chociażby w stosunku do osób bezrobotnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. W wielu przypadkach, szczególnie przy dużych projektach produkcyjnych, okres 18 miesięcy nie jest wystarczający. Obawiamy się, że tak duże, kolejne ograniczenie możliwości stosowania elastycznych rozwiązań w zatrudnieniu, mocno wpłynie na konkurencyjność przedsiębiorstw działających w Polsce - dodaje Wicha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

wywalic 2016-07-19 20:38:00

oczekiwac od rzadu to wy sobie mogliscie jak po rzadzila i wprowadzala dla was korzystne przepisy. przeciez wiadomo ze jeden z poslow platformy byl wlasciecielem jednej z agencjii pracy. w koncu sluszne posuniecie pisu. brawo pis. wywalic te apt z naszego kraju.