Agencja nie musi spieszyć się z wypłatą wynagrodzenia zatrudnionemu

Pracownicy tymczasowi, którzy nawet miesiąc czekali na wypłatę od agencji pracy tymczasowej za kilka czy kilkanaście dni pracy nie wygrają z nią przed sądem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Agencja nie musi spieszyć się z wypłatą wynagrodzenia zatrudnionemu

PODZIEL SIĘ


Autor: Piotr Makowski

18 cze 2013 9:27


Chodzi o przypadek, kiedy na przykład ktoś był zatrudniony przez pięć pierwszych dni miesiąca.

- Taki pracownik poczeka na pensję maksymalnie do dziesiątego dnia następnego miesiąca - mówi Bartłomiej Raczkowski z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Dodaje, że z literalnego brzmienia przepisu wynika, iż pracodawca dokonuje wypłaty wynagrodzenia niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, ale ten zapis należy traktować jako dyrektywę, bez realnej sankcji za jej naruszenie.

- Pracodawca nie zapłaci więc odsetek od pensji wypłaconej zatrudnionej przez siebie osobie po zakończeniu miesiąca - mówi Bartłomiej Raczkowski.

Państwowa Inspekcja Pracy nieśmiało broni pracowników tymczasowych. Jej zdaniem ustalenie terminu wypłaty wynagrodzenia na określony dzień w granicach do dziesiątego dnia następnego miesiąca przy krótkotrwałych umowach budzi zastrzeżenia.

Według inspekcji odsuwanie terminu wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę stanowi pewną formę kredytowania przez pracownika agencji pracy tymczasowej. Inspekcja wskazuje, że zgodnie z art. 85 par. 2 Kodeksu pracy, wynagrodzenie powinno być wypłacane niezwłocznie po ustaleniu należnej pracownikowi kwoty.

Gdy kilkudniowy, czy kilkunastodniowy okres pracy u danego pracodawcy użytkownika został zakończony, nie powinno być żadnych problemów z ustaleniem pensji dla osoby zatrudnionej. Wynagrodzenie to powinno być wypłacone bez zbędnej zwłoki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.