Agencja Frontex chwali postanowienia szczytu UE w sprawie imigrantów

Unijna agencja ochrony granic Frontex zwiększy wysiłki, aby w przyszłości zapobiec kolejnym tragediom z udziałem imigrantów, którzy decydują się na niebezpieczną wyprawę morską, by dostać się do Europy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Agencja Frontex chwali postanowienia szczytu UE w sprawie imigrantów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

24 kwi 2015 14:10


Unijna agencja ochrony granic Frontex z zadowoleniem przyjęła w piątek zapowiedź przywódców państw UE o potrojeniu środków na prowadzone na Morzu Śródziemnym operacje ratowania nielegalnych imigrantów. Środki zwiększono do 120 mln euro.

Agencja podziękowała również krajom unijnym za zadeklarowane wsparcie dla operacji Tryton, w tym przekazanie dla niej statków i samolotów.

"Z radością informuję, że ilość zadeklarowanych środków przewyższyła nasze oczekiwania. Przyczynią się one do rozszerzenia naszych operacji na Morzu Śródziemnym" - poinformował w oświadczeniu szef Fronteksu, Fabrice Leggeri.

Zapowiedział, że kierowana przez niego agencja zwiększy wysiłki, aby w przyszłości zapobiec kolejnym tragediom z udziałem imigrantów, którzy decydują się na niebezpieczną wyprawę morską, by dostać się do Europy.

Bez dodatkowych środków będą kolejne katastrofy

W wywiadzie udzielonym niedawno niemieckiej agencji dpa Leggeri ostrzegł, że bez dodatkowych nakładów na misje ratunkowe na Morzu Śródziemnym grożą następne katastrofy. Szacuje się, że tylko w Libii jest 500 tys. ludzi chcących przedostać się do Europy - dodał.

Na nadzwyczajnym szczycie, zwołanym w odpowiedzi na coraz częstsze katastrofy statków z imigrantami usiłującymi dostać się do Europy z Afryki i Bliskiego Wschodu, unijni przywódcy postanowili potroić - do 120 mln euro - budżet misji Tryton i Posejdon na Morzu Śródziemnym. Kraje UE mają pogłębić wewnętrzną współpracę w walce z przemytnikami, m.in. za pośrednictwem Europolu, a także z krajami, z których wyruszają imigranci.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ma przygotować propozycję uruchomienia operacji, której celem będzie tropienie i niszczenie łodzi wykorzystywanych przez przemytników ludzi. Liderzy UE zaoferują też pomoc "państwom frontowym" i na zasadach dobrowolności włączą się w program relokacji uchodźców.

W maju Komisja Europejska ma przedstawić własne propozycje, w tym dotyczące programu przesiedleń imigrantów w ramach UE, by odciążyć kraje południa. UE ma też stworzyć nowy program, którego celem będzie szybkie odsyłanie nielegalnych imigrantów z granic UE.

W miniony weekend w wypadku kutra płynącego z Libii do Włoch mogło zginąć nawet 900 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.