Agencja Frontex chwali postanowienia szczytu UE w sprawie imigrantów

0 0

Unijna agencja ochrony granic Frontex zwiększy wysiłki, aby w przyszłości zapobiec kolejnym tragediom z udziałem imigrantów, którzy decydują się na niebezpieczną wyprawę morską, by dostać się do Europy.

Unijna agencja ochrony granic Frontex z zadowoleniem przyjęła w piątek zapowiedź przywódców państw UE o potrojeniu środków na prowadzone na Morzu Śródziemnym operacje ratowania nielegalnych imigrantów. Środki zwiększono do 120 mln euro.

Agencja podziękowała również krajom unijnym za zadeklarowane wsparcie dla operacji Tryton, w tym przekazanie dla niej statków i samolotów.

"Z radością informuję, że ilość zadeklarowanych środków przewyższyła nasze oczekiwania. Przyczynią się one do rozszerzenia naszych operacji na Morzu Śródziemnym" - poinformował w oświadczeniu szef Fronteksu, Fabrice Leggeri.

Zapowiedział, że kierowana przez niego agencja zwiększy wysiłki, aby w przyszłości zapobiec kolejnym tragediom z udziałem imigrantów, którzy decydują się na niebezpieczną wyprawę morską, by dostać się do Europy.

Bez dodatkowych środków będą kolejne katastrofy

W wywiadzie udzielonym niedawno niemieckiej agencji dpa Leggeri ostrzegł, że bez dodatkowych nakładów na misje ratunkowe na Morzu Śródziemnym grożą następne katastrofy. Szacuje się, że tylko w Libii jest 500 tys. ludzi chcących przedostać się do Europy - dodał.

Na nadzwyczajnym szczycie, zwołanym w odpowiedzi na coraz częstsze katastrofy statków z imigrantami usiłującymi dostać się do Europy z Afryki i Bliskiego Wschodu, unijni przywódcy postanowili potroić - do 120 mln euro - budżet misji Tryton i Posejdon na Morzu Śródziemnym. Kraje UE mają pogłębić wewnętrzną współpracę w walce z przemytnikami, m.in. za pośrednictwem Europolu, a także z krajami, z których wyruszają imigranci.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ma przygotować propozycję uruchomienia operacji, której celem będzie tropienie i niszczenie łodzi wykorzystywanych przez przemytników ludzi. Liderzy UE zaoferują też pomoc "państwom frontowym" i na zasadach dobrowolności włączą się w program relokacji uchodźców.

W maju Komisja Europejska ma przedstawić własne propozycje, w tym dotyczące programu przesiedleń imigrantów w ramach UE, by odciążyć kraje południa. UE ma też stworzyć nowy program, którego celem będzie szybkie odsyłanie nielegalnych imigrantów z granic UE.

W miniony weekend w wypadku kutra płynącego z Libii do Włoch mogło zginąć nawet 900 osób.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.