8,5 euro za godzinę pracy w Niemczech. Dobra wiadomość dla emigrantów

Decyzja parlamentu niemieckiego o wprowadzeniu płacy minimalnej na poziomie 8,5 euro za godzinę pracy to ważna wiadomość dla wszystkich emigrantów zarobkowych. Ta grupa pracowników była dotychczas dyskryminowana na niemieckim rynku pracy poprzez otrzymywanie niższych wynagrodzeń niż obywatele Niemiec.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

8,5 euro za godzinę pracy w Niemczech. Dobra wiadomość dla emigrantów

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

4 lip 2014 10:23


Oficjalnym powodem niższych płac, na przykład dla Polaków, były nieznajomość języka niemieckiego, czy brak doświadczenia zawodowego. W praktyce oferowane przyjezdnym zarobki i tak były wyższe niż wynagrodzenie, które uzyskaliby, pracując w kraju pochodzenia. W wielu miejscach pracy, gdzie zatrudniani byli Polacy, dochodziło do nawarstwiania się zjawisk dyskryminacji. Teraz ta sytuacja ma szanse ulec zmianie.

Płaca minimalna a prace sezonowe

Rynek prac sezonowych w Niemczech rozwija się głównie dzięki przyjezdnym. Niskie płace zwiększające konkurencyjność dość przeregulowanej niemieckiej gospodarki to dotychczasowy niewątpliwy atut zatrudniania obcokrajowców. Wiele obaw związanych z wprowadzeniem płacy minimalnej jest dziś trudno zweryfikować. Część ekspertów rynku niemieckiego uważa, że wzrost minimalnej stawki za godzinę pracy doprowadzi do wzrostu szarej strefy.

- Czy są to obawy uzasadnione dowiemy się już w przyszłym roku. Z pewnością wzrośnie liczba Polaków, którzy dostaną od niemieckich pracodawców propozycję otrzymywania wynagrodzenia „pod stołem". Dla wielu firm i gospodarstw rolno-ogrodniczych takie rozwiązanie będzie bardziej opłacalne, bo pozwoli utrzymać koszty pracy i cen na niskim poziomie - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Zmiany związane z podniesieniem minimalnej stawki godzinowej najbardziej dotkną branże typowe dla sezonowych ofert pracy: rolnictwo, sadownictwo, czy gastronomia. W tych sektorach płace były najniższe, ale wciąż na tyle atrakcyjne by Polacy chętnie podejmowali pracę. Polacy, którzy do tej pory pracowali na stanowisku kelnera czy sprzątaczki, otrzymując najniższe możliwie wynagrodzenie, od przyszłego roku zarobią znacznie więcej.

Praca w Niemczech jest szczególnie atrakcyjna dla osób, które nie chcą na stałe wyjeżdżać z Polski. Bliskość geograficzna umożliwia stały kontakt z rodziną i częste wizyty w kraju. Obecnie wśród najliczniejszych ofert prac sezonowych w Niemczech znajdują się zajęcia w rolnictwie, budownictwie, czy też w produkcji przemysłowej.

Zarobki w zależności od stanowiska wahają się w granicach od 1000-2400 euro za miesiąc pracy. Dla długookresowych emigrantów podniesiecie minimalnej stawki płac również jest korzystne. Przy wysokich kosztach akomodacji w Niemczech, wzrost wynagrodzenia ułatwi szybsze osiedlenie się na stałe i zysk z tej decyzji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.