30 tys. polskich specjalistów pracuje za granicą. Gdzie najczęściej i ile zarabiają?

0 0
30 tys. polskich specjalistów pracuje za granicą. Gdzie najczęściej i ile zarabiają?
Między 2003 a 2014 rokiem z Polski do państw Unii Europejskiej wyjechało ponad 30 tys. polskich specjalistów/ Fot. fotolia

Na zachodzie Europy i w bogatych krajach Zatoki Perskiej doświadczeni fachowcy mogą liczyć na wielokrotnie większe pieniądze niż na rodzimym rynku. Kto jest najbardziej rozchwytywany?

Polski pracownik cieszy się na zagranicznych rynkach pracy opinią dobrego fachowca. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej między 2003 a 2014 rokiem z Polski do państw Unii Europejskiej wyjechało ponad 30 tysięcy specjalistów.

12 tysięcy z nich znalazło zatrudnienie w Wielkiej Brytanii, a kojenie 6,5 tysiąca w Niemczech. Trzecim najpopularniejszym kierunkiem jest Belgia, do której wyemigrowało prawie 6,4 tysiąca specjalistów z Polski. W Norwegii zatrudnienie znalazło 4,7 tysiąca specjalistów, a w Irlandii 1,6 tysiąca.

Czytaj też: Do pracy za granicę. Dlaczego ludzie decydują się na emigrację zarobkową?

Na chwilę obecną rodacy z wykształceniem technicznym, medycznym lub dyplomem informatyka mogą z łatwością znaleźć zatrudnienie na pracy zamożnych państwa takich jak Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Francja, Holandia, Belgia, Finlandia, Szwecja, Dania, Wielka Brytania, czy Irlandia.

- Najbardziej rozchwytywani są obecnie specjaliści z branży IT: programiści i administratorzy systemów, ale także inżynierzy oraz pracownicy sektora medycznego: lekarze, pielęgniarki i fizjoterapeuci – twierdzi Przemysław Osuch, Dyrektor Adecco Global Transition Center, specjalnej jednostki zlokalizowanej w Krakowie, która odpowiada za międzynarodowe projekty rekrutacyjne wewnątrz międzynarodowych struktur Adecco Group

- Zainteresowani podjęciem pracy za granicą muszą jednak spełniać pewne kryteria. Koniecznością jest znajomość języka angielskiego lub innego wymaganego przez pracodawcę oraz co najmniej dwuletni staż pracy poparty referencjami od poprzedniego pracodawcy. Istotne jest także posiadanie wymaganego wykształcenia kierunkowego oraz ewentualnych certyfikatów – dodaje Osuch.

Czytaj też: Zagranicą można zarobić nawet sześć razy więcej niż w Polsce. Gdzie?

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.