Zarządzanie elastycznymi godzinami pracy nie musi być trudne

Wraz z nadejściem cieplejszych dni i wieloma kulturalnymi czy sportowymi wydarzeniami, pracownicy często poszukują sposobu wcześniejszego wyjścia z pracy. Aby nie miało to wpływu na naszą efektywność, warto wcześniej porozmawiać z przełożonym na temat elastycznego czasu pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarządzanie elastycznymi godzinami pracy nie musi być trudne

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

12 cze 2014 10:58


Wiele ciekawych imprez, wydarzeń kulturalnych czy sportowych często odbywa się w czasie godzin pracy. Co zrobić, aby nie wpływały one na jakość pracy i nie przeszkadzały w życiu zawodowym?

Przychodząc do szefa z prośbą o wolne, warto zaprezentować nie tylko problem, ale także propozycję rozwiązania. Widoczna chęć osiągnięcia kompromisu ułatwi pozytywne rozpatrzenie sprawy.

- Jeśli potrzebujemy kilka dni wolnego na aktywności pozazawodowe, a nie możemy wziąć urlopu, zapytajmy szefa, czy nie moglibyśmy rozpoczynać pracy wcześniej lub pracować dłużej w inne dni. Można też zaproponować pracę zdalną - proponuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu mosterpolska.pl.

Szanujmy decyzję szefa

Należy pamiętać, że ostateczna decyzja nie należy do nas. - Jeśli szczerze powiemy o powodach, szef to doceni i chętniej przychyli się do naszej prośby oraz zaproponuje dogodne rozwiązania. Zachowajmy jednak umiar. Jeśli zbyt często przychodzimy z tą samą prośbą, możemy spotkać się z kategoryczną odmową - zaznacza Małgorzata Majewska.

Rozwiązanie nie może narażać firmy na straty. Do rozmowy warto się dobrze przygotować, ponieważ uławi nam to osiągnięcie kompromisu. To klucz do porozumienia.

Nie stawiajmy pracodawcy pod murem

- Jeśli dzieje się coś interesującego - ważny mecz czy koncert, najprawdopodobniej nie będziemy jedynym pracownikiem, który chciałby wyjść z pracy wcześniej. Nie naciskajmy jednak na natychmiastową odpowiedź szefa, a cierpliwie poczekajmy na jego decyzję - zauważa Majewska.

Najlepszym rozwiązaniem jest dużo wcześniejsze ustalenie, którego dnia chcemy wyjść wcześniej z pracy. Dobry menedżer potrafi słuchać i rozpoznawać potrzeby swojego zespołu. Powinien więc wykazywać sporą dozę elastyczności i pokazać swoją ludzką twarz wobec próśb pracowników.

Jeśli zespół ciężko i efektywnie pracuje przez cały rok, okres wakacyjny to idealny czas, aby podziękować jego członkom i docenić ich zaangażowanie. Wyrażenie zgody na elastyczne godziny pracy, może nie tylko wpłynąć pozytywnie na atmosferę, ale także pozwoli wszystkim na złapanie chwili oddechu i efektywniejszą pracę po powrocie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.