Zaangażowani pracownicy to klucz do sukcesu

Sztuka motywacji pracowników jest podstawą dobrego zarządzania, a co za tym idzie prężnej działalności firmy i sukcesów biznesowych. Odpowiedzialność za to spoczywa na menedżerach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zaangażowani pracownicy to klucz do sukcesu

PODZIEL SIĘ


Autor: JK

26 lis 2013 15:28


Dobre i efektywne działania motywacyjne powinny być prowadzone kilkutorowo. Joanna Pietrzak, kierownik ds. personalnych w LeasePlan Fleet Management Polska, twierdzi, że podstawą jest zbudowanie silnego i odpowiedzialnego zespołu menadżerów. To na ich barkach spoczywa odpowiedzialność codziennego dbania o atmosferę w zespole.

- Nasi pracownicy na każdym kroku podkreślają, że aspekt, na który najbardziej zwracają uwagę i który jest dla nich największym motywatorem do pracy, to relacje w zespole i atmosfera pracy - mówi Joanna Pietrzak.

- Co roku prowadzimy badania wewnątrz firmy sprawdzające m.in. zadowolenie pracowników z warunków pracy, aby na bieżąco udoskonalać systemy motywacyjne. Udział w badaniach Aon Hewitt udowodnił, że takie praktyki przynoszą efekty, a na tle rynku zaangażowanie naszych pracowników wypada ponadprzeciętnie - dodaje Pietrzak.

Ocena zaangażowania pracowników jest definiowane przez Aon Hewitt przez trzy postawy: pozytywnego mówienia o firmie, w której pracuję, chęci pozostania w organizacji, ponieważ mogę tu się realizować i po trzecie - gotowości do podejmowania dodatkowego wysiłku na rzecz firmy, by organizacja osiągnęła sukces.

Angażujący przywódcy wzorem do naśladowania

Kadra zarządzająca w firmie powinna angażować i prowadzić za sobą pracowników poprzez tworzenie przyszłej wizji firmy. Dobrym systemem rekrutacji szefów zespołów to tzw. rekrutacja wewnętrzna, która pozwala wyłonić osoby mające potencjał do zarządzania zespołem.

Osoba rekrutowana wewnątrz firmy nie jest obca i automatycznie obdarzona zostaje większą dozą zaufania. Wewnętrzny nabór stwarza także szerokie możliwości rozwoju dla pracowników oraz umożliwia zatrzymanie talentów w organizacji.

- Każdą rekrutację przeprowadzamy najpierw wewnętrznie, również na poziomie całej korporacji na świecie. Bazujemy na doświadczeniu naszych pracowników, którzy znają firmę i jej struktury. Ten proces rekrutacji sprawdza się u nas od lat - mówi Pietrzak.

Aby budować zaangażowanie pracowników a tym samym zwiększać ich motywację do działania, warto organizować wewnętrzne szkolenia, najlepiej w formie otwartej dyskusji, w której manadżerowie i pracownicy przedstawiają realne problemy, z którymi borykają się na co dzień. Bardzo często poprzez wymianę doświadczeń dochodzi do rozwiązania kwestii spornych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.