Wynajem biura: W kamienicy, biurowcu czy apartamencie?

Firmy duże, małe, jednoosobowe. Biura potrzebne na chwilę, na rok, na pięć lat, prawdziwe i wirtualne, z obsługą lub bez. Na rynku jest bardzo wiele różnych możliwości wynajęcia powierzchni biurowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wynajem biura: W kamienicy, biurowcu czy apartamencie?

PODZIEL SIĘ


Autor: Michał Lis

12 maj 2016 19:07


Najpopularniejszą opcją dla większych firm jest wynajęcie biura w nowoczesnym budynku. Umowa zwykle zawierana jest na pięć lat. Czasem zdarzają się też krótsze umowy najmu (na 3 lata, ale wtedy najemca ma znacznie słabsze warunki) lub dłuższe – np. na 7-10 lat, zawierane przez duże przedsiębiorstwa, które wybierają nową lokalizację na swoją główną siedzibę.

W nowoczesnych budynkach biurowych można już wynająć powierzchnie od 100-200 m kw., i są to zazwyczaj moduły wynikowe, które pozostały na danym piętrze po zajęciu powierzchni przez większych najemców.

W nowoczesnych budynkach biurowych można już wynająć powierzchnie od 100-200 m kw. (fot. pixabay) W nowoczesnych budynkach biurowych można już wynająć powierzchnie od 100-200 m kw. (fot. pixabay)

Jeśli chodzi o liczbę pracowników to przy podziale „open-space” należy przyjąć współczynnik jednej osoby na ok. 10 m kw., natomiast przy układzie pokojowym bliżej jednej osoby na 14-15 m kw.

Co zyskuje najemca w nowoczesnym budynku biurowym?

Przede wszystkim dużo udogodnień typu ochrona, parking podziemny, okablowanie strukturalne do komputerów, klimatyzacja, inteligentne systemy oszczędności energii, obsługa recepcyjna (coraz częściej też konsjerż), kantyna, kawiarnia, pralnia, czy inne usługi. Specyfikację techniczną tych budynków cechuje także najwyższy standard. Firma rośnie, a najemca może dobierać kolejne moduły powierzchni (o ile są dostępne), przenieść się do większego biura w samym budynku lub do innego budynku tego samego właściciela. Jeżeli firma zdecyduje się na wcześniejsze opuszczenie powierzchni, powinna zająć się podnajmem dotychczas zajmowanego biura.

Kamienice i pałace

Biura w kamienicach czy odnowionych historycznych budynkach do niedawna stanowiły rzadkość. Remont, przebudowa i renowacja jest czasochłonna i bardzo kosztowna. Jednak przybywa zarówno deweloperów posiadających w swoim portfelu takie obiekty, jak i najemców zainteresowanych wynajmem powierzchni w tych wyjątkowych budynkach.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.