Wybiorą firmy przyjazne pracownikom-rodzicom

- Życzliwość firmy wobec rodziców małych dzieci i elastyczne podejście do organizacji czasu pracy przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom - uważają Bronisław i Anna Komorowscy. Dlatego para prezydencka ogłosiła konkurs dla firm i instytucji przyjaznych rodzinie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wybiorą firmy przyjazne pracownikom-rodzicom

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 cze 2014 8:45


Punktowane będą w nim rozwiązania zarówno sprzyjające przyjaznej atmosferze wobec osób mających dzieci, a także te w konkretny sposób ułatwiające łączenie pracy z życiem rodzinnym. Jednym z nich jest uelastycznienie czasu pracy.

"56 proc. pracowników wskazuje, że elastyczna organizacja czasu pracy jest dla nich najważniejsza z punktu widzenia łączenia ról zawodowych i rodzinnych" - powiedziała dziennikarzom sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.

Jak zaznaczyła, sztywność czasu pracy jest w Polsce problemem; pod tym względem nie wypadamy najlepiej na tle innych krajów europejskich.

"Chodzi o to, żeby upowszechniać rozwiązania, które są korzystne dla pracowników, a także - na dłuższą metę - korzystne również dla firm" - podkreśliła.

Konkurs ma też na celu promowanie urlopów rodzicielskich dla ojców, a także m.in. upowszechniać rozwiązania ułatwiające powroty z urlopów macierzyńskich.

Wóycicka dodała, że z rozmów z pracodawcami wynika, iż "docenianie rodzicielstwa pracowników i szukanie rozwiązań ułatwiających im pracę skutkuje ich większą lojalnością, zaangażowaniem, przewidywalnością i możliwością planowania pracy". Prorodzinne nastawienie pracodawcy - zaznaczyła - wpływa na zmniejszenie absencji pracowników, szybszy ich powrót do pracy ze zwolnień związanych z opieką nad dzieckiem.

Czytaj tez: Kancelaria Prezydenta chce wspierać "zatrudnienie przyjazne rodzinie"


"Chodzi o to, aby ciężar i trudy związane z wychowaniem małego dziecka były rozłożone tak, aby nie wiązały się z jakimś ogromnym stresem, nie powodowały niepokojów pracy związanych ze stabilnością pracy i bezpieczeństwie materialnym" - mówiła Wóycicka.

"Wiele kobiet obawia się, że ciąża może im przeszkodzić w karierze zawodowej. To są rzeczy, które musimy w sobie zmienić" - zaznaczyła.

"Kultura działania przedsiębiorstw jest bardzo ważna z punktu widzenia polityki rodzinnej. Przedsiębiorcy są bardzo istotnym partnerem tej polityki obok rządu, samorządów" - podkreśliła Wóycicka.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.