Witamy na pokładzie, czyli jak skutecznie wdrożyć nowego pracownika

0 0
Witamy na pokładzie, czyli jak skutecznie wdrożyć nowego pracownika

Zatrudniając nowego pracownika, pracodawca powinien skupić się na wprowadzeniu go do firmy.

Kiedy nowej osobie w przedsiębiorstwie pomoże się w zapoznaniu z zasadami funkcjonowania spółki i nie pozostawi się jej samej sobie, wtedy szybciej odnajdzie się w nowej pracy. Ma to duży wpływ na efektywność nowego zatrudnionego.

Jednym ze sposobów wprowadzenia nowego pracownika do firmy jest tak zwany Induction Day. To pierwszy dzień w pracy. Nowozatrudniony poznaje wtedy szefa, a także opiekuna, który będzie mu na początku pomagał. Jest to tak zwany Buddy, którego zadaniem podczas pierwszego dnia pracy jest oprowadzenie nowego współpracownika po firmie, przedstawienie innych zatrudnionych, opowiedzenie o sposobie działania przedsiębiorstwa oraz udzielanie wskazówek.

Oprócz Induction Day stosuje się również programy onboardingowe. Są one zdecydowanie dłuższe i mają nieco inny charakter. Ich głównym celem jest wprowadzenie pracownika w zakres jego obowiązków.

- Programy onboardingowe są konieczne w dzisiejszych czasach. Aby mieć dobrego pracownika, nie wystarczy tylko zatrudnić dobrego specjalistę. Ważne jest, aby od samego początku pracobiorca wchodził w firmę i sprawnie wdrożył się w swoje obowiązki. Pomysłów na formę onboardingu jest wiele. Nie jest ważne, jaki model wprowadzenia pracownika wybierze pracodawca, istotne jest że się na niego zdecyduje - mówi Małgorzata Małecka, prezes zarządu MM Consulting Group.

Programy wdrożeniowe mogą przybierać różne formy w zależności od wielkości firmy i jej potrzeb, od szkoleń merytorycznych, e-learningu, filmu, poprzez elektroniczne podręczniki i interaktywne prezentacje.

- Niektórzy pracodawcy myślą, że wystarczy skopiować program onboardingowy innych firm. Nie biorą jednak pod uwagę, że w każdym zakładzie pracy kultura organizacyjna jest inna. To dział HR razem z menadżerami operacyjnymi powinni stworzyć program, pasujący do danego przedsiębiorstwa. Niestety często zdarza się, że menadżerowie nie współpracują z HR-owcami. To jest podstawowy błąd - tłumaczy Małecka.

Niejednokrotnie onboarding przybiera formę twardego szkolenia. Pracownik dostaje swojego trenera i pod jego okiem poznaje tajniki swojej pracy. Jest to trening typowo techniczny. Buddy to najczęściej osoba z działu, do którego dołącza zatrudniony.

Korzyści z onboardingu

Programy onboardingowe są bardzo przydatne, ponieważ poprzez pomoc Buddy'ego nowi pracownicy szybciej zapoznają się ze swoimi obowiązkami, tym samy przyspieszając osiągnięcie pełnej efektywności i zmniejszenie ilości błędów. Mogą też nieskrępowani obecnością szefa zadawać opiekunowi pytania. Zmotywowany, zadowolony i lojalny pracownik - taki cel można osiągnąć dzięki dobrze przygotowanemu programowi onboardingowemu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • tutaj o tym napisali , wprawdzie nieco świeższe więc może się przydać www: wiktorprzedsiebiorczy.pl/wdrazanie-nowego-pracownika/

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.