W której pracy w Polsce najlepszy work-life balance?

0 0
W której pracy w Polsce najlepszy work-life balance?
Wśród korzyści wynikających z wdrożenia programów work-life balance, poza kwestiami wizerunkowymi, pracodawcy najczęściej wymieniają: większą efektywność wykorzystania czasu pracy, wzrost produktywności, pozytywny wpływ na poziom zaangażowania i motywację. (Fot. Fotolia)

• Co piąta firma oferująca pracownikom work-life balance pochodzi z sektora ICT.
• Po branży ITC ofertą w zakresie work-life balance najczęściej chwalą się firmy FMCG, BPO i produkcja.
• Firmy, które oferują work-life balance i wykorzystują tę wartość w komunikacji z kandydatami, pozytywnie wyróżniają się na rynku pracy – mówi Joanna Kotzian z HRK.

Wśród 100 zidentyfikowanych przez konsultantów HRK Employer Branding pracodawców oferujących work-life balance reprezentanci sektora ICT stanowili aż 21 proc. Firmy z tej branży znacznie częściej niż inne zamieszczają informację o work-life balance w ogłoszeniach rekrutacyjnych, na stronach kariera i w innych ogólnodostępnych materiałach dotyczących ich polityk HR.

– Nie oznacza to, że obciążenia w tej branży są mniejsze, ale że funkcjonuje w niej szereg możliwości elastycznego kształtowania formy i czasu pracy, co ma wpływ na równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym - tłumaczy Joanna Kotzian, menedżer employer brandingu w HRK.

Czytaj też: Work i study-life balance lepiej traktować poważnie. Wypalenie zawodowe dotyka już 30-latków

Dostęp do technologii usankcjonował w branży ICT zdalne wykonywanie obowiązków i elastyczne godziny pracy, wiele projektów realizowanych jest w wirtualnych zespołach, których członkowie pracują w różnych lokalizacjach. Coraz powszechniejszy jest także IT contracting, który umożliwia dłuższy urlop po zamknięciu projektu.

- Na sposób podejścia do work-life balance w branży informatycznej i telekomunikacyjnej ma niewątpliwie wpływ ograniczona podaż kandydatów, przy równoczesnym dużym zapotrzebowaniu na kompetencje - wyjaśnia Kotzian.

Z różnych rozwiązań wspierających work-life balance korzystają głównie software developerzy, java developerzy, web aplication developerzy, programiści, testerzy czy inżynierowie wsparcia technicznego. Ogłoszenia na wymienione stanowiska stanowiły aż 36 proc. ofert z informacją o work-life balance opublikowanych w portalu pracuj.pl w okresie od 15 lipca 2014 do 15 września 2015 r.

Po branży ICT ofertą w zakresie work-life balance najczęściej chwalą się firmy FMCG i produkcyjne (po 15 proc.) oraz organizacje z sektora BPO (14 proc.). Wśród pracodawców deklarujących work life balance dominują przedsiębiorstwa zagraniczne (79 proc.) i firmy średniej wielkości (69 proc.).

Korzyści work life balance

Wśród przyczyn wdrażania programów wspierających pracowników w osiąganiu równowagi pomiędzy różnymi sferami życia pracodawcy wskazują: uwarunkowania kulturowe, rozwiązania korporacyjne, oczekiwania młodych generacji kandydatów, a także konkurencyjny rynek pracy w branży oraz wyniki badań przeprowadzonych wśród pracowników.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.