Ujarzmić korporację, czyli jak przetrwać w dużej firmie

Panuje ogólna zasada, że do pracy w dużej organizacji bardziej stworzone są osoby silnie ukierunkowane na sukces, lubiące rywalizację i osiąganie kolejnych celów zawodowych. Jednak nie tylko takie predyspozycje są kluczem do odnalezienia się w tym środowisku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ujarzmić korporację, czyli jak przetrwać w dużej firmie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

4 lut 2015 11:54


Wyzwaniem dla każdego nowego pracownika jest właściwe dopasowanie się do już zgranego zespołu. - Zdobądź wiedzę o swoich współpracownikach i poznaj panujące w zespole zasady. Sprawdź, jak długo każda osoba pracuje w organizacji i jakie stanowisko zajmuje oraz jaki jest zakres jej obowiązków - zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

- Zadawaj pytania subtelnie, aby nie wyjść na osobę wścibską i źle wychowaną. Gdy zaczniesz poznawać zespół, szybko przekonasz się, kto będzie Ci życzliwy – dodaje.

Na początku słuchaj niż mów. Obserwuj otoczenie i dopiero jak wyrobisz sobie zdanie na temat kultury organizacyjnej, zacznij działać aktywnie.

Komunikuj się

Kontaktów interpersonalnych można, a nawet trzeba się nauczyć. Liczy się uprzejmość, życzliwość i budowanie pozytywnych relacji.

- Poznaj firmę od postaw. Nawiązuj znajomości nie tylko z osobami z Twojego działu, ale również z pracownikami z innych departamentów np. księgowości czy IT. Daj się poznać jako osoba sympatyczna i kontaktowa. To sprawi, że praca będzie nie tylko łatwiejsza, ale i przyjemniejsza – zachęca Małgorzata Majewska.

Integruj się

Uczestnicz w spotkaniach organizowanych przez współpracowników poza pracą. Szybciej poznasz innych i łatwiej zintegrujesz się z zespołem. Takie spotkania niosą jednak pewne ryzyko. Im zabawa dłużej trwa, tym współpracownicy stają się bardziej wylewni i skłonni do zwierzeń.

- Nie daj się wciągnąć w biurowe plotki. Nie dopytuj o konflikty w dziale i nie szukaj sensacyjnych informacji o innych – przestrzega ekspert portalu monsterpolska.pl.

Planuj każdy dzień

O pracy w korporacji krąży wiele obiegowych opinii dotyczących wiecznych nadgodzin, czy poświęcania swojego wolnego czasu również w weekendy.

- Niekiedy jest to nieuniknione, by zakończyć terminowo projekt, pilnuj jednak, aby nie stało się to regułą. Często powodem zostawania w biurze po godzinach jest nie najlepsze planowanie i ustalanie priorytetów. Kluczem do sukcesu jest stworzenie ramowego planu tygodnia i każdego dnia, ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych oraz punktualność. To pomoże efektywnie zapobiec chaosowi organizacyjnemu – tłumaczy Małgorzata Majewska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Workcited.pl 2015-03-08 16:12:18

Artykuł wydaje sie być przede wszystkim nie na temat: nie znaleźliśmy w nim odpowiedzi na pytanie co w gruncie rzeczy wyróżnia korporacje na tle innych miejsc pracy. Porady tutaj wymienione dają się zastosować w praktycznie każdym nowym miejscu pracy- integracja z po współpracownikami czy nie szukanie sensacji to chyba standard w każdej sytuacji, a nie tylko korpo, prawda? Co mogą Państwo zaproponować KONKRETNIE jeśli chodzi o przetrwanie w korporacji, a nie jakimkolwiek innym miejscu pracy?