Toksyczni pracownicy. Jak sobie z nimi poradzić?

Toksyczny pracownik zatruwa życie innym. Sprawia, że współpracownicy źle czują się w jego towarzystwie. Co zrobić w takiej sytuacji?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Toksyczni pracownicy. Jak sobie z nimi poradzić?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

25 lis 2013 6:27


W pracy nie zawsze trafia się na sympatycznych, uczciwych i rzetelnych współpracowników. Każdy przynajmniej raz miał styczność z osobą o trudnym charakterze, który nie tylko nie ułatwia pracy, ale również ją utrudnia.

Jak mówi Violetta Wróblewska, psycholog biznesu, toksyczny pracownik to najczęściej osoba, która ma w sobie dużo nierozwiązanych konfliktów wewnętrznych, złości, lęku i niezadowolenia. Jest wrogo nastawiona do innych ludzi i nie szanuje ich.

- Często osoba toksyczna traktuje współpracowników jak pionki, które można dowolnie przesuwać. Wykazuje skłonność do manipulowania, obwiniania innych, poniżania, podnoszenia głosu czy krzyku w sytuacjach, które postrzega jako zagrażające. Stale coś knuje. Zrzuca na innych odpowiedzialność. Ma silną potrzebę kontrolowania sytuacji i otoczenia. Nie jest zainteresowana myślami i uczuciami drugiej osoby - tłumaczy Wróblewska.

Psycholog biznesu wyjaśnia, że przyczyn toksycznych zachowań pracowników warto doszukiwać się w dzieciństwie.

- Brak poczucia akceptacji, miłości, troski i zainteresowania w domu rodzinnym i przemoc ze strony bliskich osób wpływają na to, że ktoś z ofiary w dzieciństwie staje się oprawcą w życiu dorosłym - uważa Violetta Wróblewska.

Negatywne skutki

Długotrwała praca z toksyczną osobą jest bardzo uciążliwa, wręcz niemożliwa. Doszukiwanie się błędów w pracy, krytyka, plotki, negowanie osiągnięć, spoufalanie się, wywoływanie konfliktów w pracy - to wszystko wpływa negatywnie na pracę innych członków zespołu.

- Może powodować zmęczenie, apatię, przygnębienie, złość, brak energii do podejmowania nowych wyzwań, jak również wiele dolegliwości fizycznych. Toksyczne środowisko nie zachęca do wydajnej, pełnej zaangażowania pracy. Raczej sprawia, że ludzie pracują, bo muszą - mówi Violetta Wróblewska.

Jak sobie poradzić ze współpracownikiem, który nie tylko wpływa na jakość pracy, ale także sprawia, że atmosfera w firmie staje się nieprzyjemna, a praca przestaje dawać satysfakcję?

Violetta Wróblewska radzi, aby uświadomić sobie, jaki ogrom gniewu i lęku, z którym nie potrafi sobie poradzić, nosi w sobie osoba toksyczna. Podkreśla jednak, że niezależnie od przyczyn to ona odpowiada za swoje zachowanie. Nikt inny nie może brać odpowiedzialności za jej stan emocjonalny.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Jodi 2017-06-12 21:09:04

no niestety trafiają się tacy ludzie. i tylko to że byłem w miejscu pracy powstrzymało mnie by takiemu 1 w mordę nie przywalić