Specjaliści ds. dobrego nastroju. Chwilowa moda czy nowy trend?

0 0
Specjaliści ds. dobrego nastroju. Chwilowa moda czy nowy trend?
W badaniu „Trendy w rekrutacji” przeprowadzonym w 2014 r. to atmosfera w pracy jest najważniejsza dla kandydatów. Aż 94 proc. ankietowanych wskazało ten czynnik (fot. shutterstock)

HR-owcy muszą sprostać wyzwaniom, które stawiają przed nimi pracownicy. W dzisiejszych czasach priorytetem jest atmosfera w pracy. Jak sprawić, by była przyjazna? Niektóre firmy znalazły na to sposób.

Ponad dziesięć lat temu decyzja o podjęciu nowej pracy podyktowana była głównie zakresem przyszłych obowiązków i oferowanym wynagrodzeniem (odpowiednio 68 proc. i 64 proc. wskazań). To właśnie te czynniki uznali za najważniejsze respondenci badania „Trendy w rekrutacji” przeprowadzonego w 2004 r. przez Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich i Systemów Informacyjnych (CHRIS) przy Uniwersytecie w Bambergu we współpracy z portalem pracy Monster.com. Na trzecim miejscu znalazła się atmosfera w pracy (53 proc.).

Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja dziesięć lat później – zmieniły się priorytety i potrzeby pracowników. W badaniu „Trendy w rekrutacji” przeprowadzonym w 2014 r. to atmosfera w pracy jest najważniejsza dla kandydatów. Aż 94 proc. ankietowanych wskazało ten czynnik.

Zmieniające się potrzeby pracowników zauważają HR-owcy, którzy stają na głowie, by zatrzymać w firmie najlepszych. By poprawić atmosferę, organizują imprezy integracyjne, oferują zatrudnionym elastyczne godziny pracy, a także wspierają ich pasje. Niektórzy nawet idą o krok dalej i wyznaczają osoby, które dbają o nastroje pracowników.

Oni dbają o nastrój w firmie

W Ceneo od dwóch lat działa mood manager, czyli menedżer ds. dobrego nastoju. Jest to funkcja przechodnia, której podejmują się pracownicy z pomysłem na ciekawą aktywność dla innych. Akcja może mieć miejsce raz lub kilka razy w miesiącu – wszystko zależy od pomysłu danej osoby.

Inicjatywa przypadła pracownikom do gustu. Jak bowiem podkreśla Krzysztof Rynkiewicz, osoba odpowiedzialna za employer branding w Ceneo, kolejka do funkcji mood managera jest długa.

– Były już włoskie śniadania, owocowe i warzywne koktajle, czekoladowe warsztaty, a także profesjonalny masaż biurowy – mówi Krzysztof Rynkiewicz.

Z kolei w Future Processing aż sześć osób dba o atmosferę w pracy. Zespół Culture zajmuje się zagadnieniami związanymi ze szczęściem pracowników i kulturą organizacyjną budującą zaangażowanie.

– Pomysł na pojawienie się takiego zespołu nie był nagły – ewoluował wraz ze wzrostem firmy i wynikał z ogólnej filozofii, która przyświecała nam od początku istnienia. Wysokiej jakości produkty i usługi są tworzone przez zaangażowanych i czujących się dobrze w pracy ludzi – komentuje Agnieszka Zimończyk, chief happiness officer w Future Processing.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • jedno słowo: obłęd.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.