Skuteczna motywacja pracownika w dniu urodzin

Urodziny pracowników dużych firm zwykle świętowane są w małym gronie danego zespołu. Jednak warto zastanowić się, czy nie zmienić tej tradycji i zaangażować przedstawicieli wyższego szczebla w celebrację – może to bardzo pozytywnie wpłynąć na motywację zatrudnionych osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Skuteczna motywacja pracownika w dniu urodzin

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

14 mar 2014 15:04


Obchody urodzin danego pracownika zwykle odbywają się w taki sposób, że jedynie w danym dziale koleżanki i koledzy z zespołu pamiętają o jubileuszu współpracownika, przynosząc co roku ten sam tort z cukierni za rogiem. Do tego standardowe kwiatki, czekoladki, chwila na poplotkowanie przy kawie i wracamy do pracy.

W momencie jednak, gdy w dzień urodzin przychodzi do kogoś szef czy prezes firmy i wręcza ciekawy upominek, który dodatkowo wpisuje się w zainteresowania obdarowanego, osoba ta zaczyna patrzeć z innej strony na firmę, w której pracuje. Czuje się w ten sposób doceniona, a co za tym idzie zwiększa się jej motywacja do pracy. Osoba taka ma świadomość, że nie otrzymała pierwszych lepszych kwiatków wybranych w pośpiechu przez sekretarkę, tylko że prezes naprawdę musiał poświęcić swój czas, by dowiedzieć się o hobby pracownika. W tym momencie vouchery prezentowe stają się idealnym rozwiązaniem, ponieważ oferty dostępne na rynku dają szerokie spektrum możliwości dopasowania się do konkretnych upodobań czy to z dziedziny motoryzacji, czy sportów ekstremalnych, czy relaksacyjnych zabiegów odprężających, czy wielu, wielu innych.

- Z punktu widzenia pracodawcy - podarowuje on voucher, który z jednej strony nie stanowi dużego wydatku, a z drugiej sprawia dobre wrażenie na pracowniku i motywuje go do dalszej pracy. Jeśli akurat research środowiskowy okazał się błędny i szef źle trafił z prezentem, zawsze obdarowany pracownik ma możliwość wymiany voucheru lub, by uniknąć takich sytuacji można podarować mu zestaw podarunkowy, w którym z kilkudziesięciu pozycji będzie mógł wybrać tą najbardziej mu odpowiadającą - mówi Ernestas Vasiliauskas, prezes firmy Super Prezenty.

- Poprzez taki właśnie prezent, dajemy pracownikowi możliwość odstresowania się od pracy oraz dobrej zabawy powiązanej z osobistymi zainteresowaniami. W zamian, poprzez poczucie wdzięczności i uznania otrzymujemy zmotywowanego pracownika, skupionego na osiąganiu dobrych efektów w trosce o wyniki firmy. Co więcej, taka osoba staje się bardziej lojalna wobec korporacji, która podejmuje działania z myślą o tym, by pracownik dobrze czuł się w swoim miejscu pracy - dodaje.

Jeżeli prezes firmy nie ma czasu na pojawianie się na urodzinach każdego pracownika z osobna (co tyczy się m.in. korporacji zatrudniających wiele osób), może nakazać szefom poszczególnych działów zajęcie się tą kwestią. Również, to dział HR może zebrać i przechowywać informacje o zainteresowaniach zatrudnionych w firmie osób, aby móc potem dobrać dla nich odpowiedni prezent.

Employer Branding

Świętowanie urodzin pracowników ma również swój pozytywny oddźwięk w kontekście employer brandingu. To właśnie przez takie aktywności, wizerunek organizacji mocno zyskuje, ponieważ przekaz, który dociera do aktualnych i przyszłych pracowników brzmi: „warto u nas pracować, ponieważ my dbamy o swoich pracowników i pamiętamy o ważnych dla nich okazjach".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

LuckyOne 2014-05-12 11:29:09

Przede wszystkim chcemy dostawać ciekawe prezenty pracownicze:) O np takie jak te: prezentmarzen.com/oferta-dla-firm/ A nie tylko multisporty :)