Romans w pracy. Co piąta firma w Polsce akceptuje związek między pracownikami

0 0
Romans w pracy. Co piąta firma w Polsce akceptuje związek między pracownikami
Vault Office Romance 2015 r wskazuje, że zaledwie 5 proc. ankietowanych uważa, że biuro to nie miejsce na amory. (Fot. Fotolia)

• 12 proc. firm zakazuje romansów w pracy, a 68 proc. firm nie ma żadnych regulacji w tym zakresie.
• Zapis w regulaminie pracy zakazujący wchodzenia w intymne relacje z pracownikami nie jest prosty do obrony.
• Przyzwolenie na romans w pracy zależy od kultury organizacji i miejsca, w którym firma funkcjonuje. Przykładowo w Japonii wspiera się biurowe związki.

Badania serwisu pracy Praca.pl przeprowadzone wśród użytkowników serwisu pokazują, że większość firm w Polsce nie stosuje żadnej polityki wobec związków czy romansowania w pracy. O ile w 12 proc. przedsiębiorstw takie relacje są wyraźnie zakazane, a w 20 proc. dopuszczalne, to 68 proc. firm nie ma żadnych regulacji w tym zakresie.

Na świecie sytuacja wygląda de facto podobnie. Z badania Vault's 2015 Office Romance Survey wynika, że tylko 28 proc. firm ma uregulowane kwestie związków między pracownikami (29 proc. nie posiada takich regulacji, a w przypadku 43 proc. firm badani nie byli w stanie powiedzieć, czy ich pracodawca je ma czy nie – czyli nawet jeśli regulacje istnieją, pracownicy ich nie znają). Generalnie jednak nastawienie firmy do związków między pracownikami jest obojętne bądź negatywne (25 proc. firm zniechęca pracowników do tego typu „aktywności”). Wspiera je zaledwie 5 proc.

Czytaj też: Romanse w miejscu pracy zagrażają funkcjonowaniu firmy?
 
Jak widać wszystko zależy od kultury organizacji i miejsca w którym firma funkcjonuje. W Japonii wspiera się biurowe związki, choć wynika to nie tyle z otwartości pracodawców, ile troski o to, że Japończycy w ogóle w związki wchodzić nie chcą (ponad 40 proc. Japończyków w wieku 20-30 lat twierdzi, że związki są zanadto kłopotliwe – badanie Cabinet Office).

Zwolnienie za romansowanie?

Czy przedsiębiorcy faktycznie mogą zakazywać bądź wspierać związki w pracy? Z Kodeksu Pracy nie wynika żaden przepis, na którym można by się było oprzeć.

Za to z badań CBOS zrealizowanych w 2011 roku wynika, że 34 proc. zdrad i romansów w związkach związanych było z miejscem pracy. Takie relacje prowadzą często do problemów – i to zarówno prywatnych jak i wpływających na firmę.

Z drugiej strony, jak wynika z ankiety przeprowadzonej dwa lata temu przez Praca.pl, prawie 25 proc. Polaków swoją drugą połówkę poznało w pracy. Sprawa nie jest prosta, stąd wiele firm nie decyduje się na uregulowanie kwestii związków w pracy w regulaminie, podejrzewając, że źle wpłynie to na morale pracowników.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.