Randkowanie w pracy: Francuzi na tak, Amerykanie zdecydowanie mówią "nie"

„Miłość i praca – nie dziękuję. Wybieram karierę” – to opinia 54 proc. uczestników globalnej ankiety portalu Monster.com. 39 proc. badanych jest przeciwna romansowi w pracy i nigdy nie zdecydowałaby się na to, bojąc się, że to zaszkodzi ich karierze.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Randkowanie w pracy: Francuzi na tak, Amerykanie zdecydowanie mówią "nie"

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

11 lut 2014 14:40


27 proc. nie obawia się, że biurowy romans zaszkodzi im w pracy i byłoby skłonnych spotykać się z kolegą lub koleżanką z pracy. Dla 19 proc. nawet przekonanie, że mogą zawodowo na tym stracić, nie powstrzymałoby ich przed takim krokiem, jeśli spodobałaby się im osoba, z którą pracują.

- Zanim zdecydujesz się spotkać z koleżanką lub kolegą z pracy, zapoznaj się z polityką firmy w tym zakresie. Warto więc zachować dużą ostrożność - podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. - Istotny jest również stopień zawodowej zależności. W wielu firmach jest oficjalny zakaz spotkania się osób, które łączy relacja szef - podwładny. Nie ryzykujmy dobrej pracy dla chwili przyjemności - dodaje.

Ale jeśli połączy Was prawdziwe uczucie, to znalezienie prawdziwej miłości może być trudniejsze niż nowej pracy. Monster.com zapytał swoich użytkowników na całym świecie o to, czy ich zdaniem randkowanie z kolega lub koleżanką z pracy może odbić się negatywnie na karierze i jakby się w takiej sytuacji zachowali.

39 proc. odpowiedziało, że nigdy nie zdecydowałoby się spotkać z osobą z pracy, ponieważ byłoby to szkodliwe dla ich kariery. 19 proc. uznało, że mogłoby to mieć negatywny wpływ na pracę, ale i tak zdecydowałoby się na to (w szczególności, jeśli osoba byłaby atrakcyjna). 15 proc. uważa, że taka sytuacja nie ma wpływu na karierę, ale nie zachowałoby się w ten sposób, a 27 proc. odpowiedziało, iż romans w pracy nie ma negatywnego wpływu na karierę i spotkałoby się z kolegą lub koleżanką z pracy.

Największymi przeciwnikami biurowych romansów okazali się Amerykanie. Aż 52 proc. jest przeciwnikami biurowych romansów i sądzi, że taka sytuacja mogłaby mieć negatywny wpływ na ich życie zawodowe. Nawet jeśli uważają, że nie zaszkodziłoby im, to i tak nie zdecydowałoby się na to aż 18 proc. z nich.

Dokładnie odwrotnie myślą Francuzi. 72 proc. wprawdzie widzi, że taka sytuacja może przynieść negatywne konsekwencje w pracy, ale aż 49 proc. zdecydowałoby się na romans, jeśli obie strony by się sobie podobały. Tylko 24 proc. Niemców postawiłoby na takie lekkomyślne, ale i romantyczne, podejście do tego tematu. Hindusi z kolei są bardzo ostrożni - tylko 9 proc. rozważyłoby romans w pracy, zdając sobie sprawę, że może się to dla nich źle skończyć w pracy.

Europejczycy mają generalnie lżejszy stosunek do romansów w pracy - 35 proc. uważa, że ta sytuacja może źle rzutować na pracę zawodową, ale tylko 24 proc. byłoby ostrożnych i nie zdecydowałoby się na romans.

- Podobnie sytuacja wygląda z Polakami. Nie jesteśmy tak restrykcyjni jak Amerykanie i bliżej nam do ogólnoeuropejskiego podejścia do tej kwestii - dodaje Małgorzata Majewska.

*W ankiecie Monster.com udział wzięło 5 tys. osób. Każdy głos jest liczony tylko raz. Ankieta została zrealizowana od 6 do 20 stycznia wśród użytkowników portalu na całym świecie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

lukrecja 2014-02-11 16:36:23

jestem raczej za opinią francuzów. miałam u siebie w eniro na dziale sprzedaży taką parkę gołąbeczków, aż miło się na nich patrzyło. atmosfera od razu lepsza, poprawiali nam dzień swoją miłością, aż człowiek się uśmiechał jak na nich patrzył :) teraz został tylko chłopak bo dziewczyna na macierzyńskim :D