Prezes Deutsche Banku w liście do pracowników zapewnia o jego stabilności

0 0
Prezes Deutsche Banku w liście do pracowników zapewnia o jego stabilności
Handel akcjami Deutsche Banku przebiegał w piątek nadal pod znakiem nerwowości (www.dbalumni.com)

W wysłanym w piątek liście do pracowników prezes Deutsche Banku John Cryan zapewnił, że sytuacja finansowa największego niemieckiego banku komercyjnego jest korzystna, a zniżkowy w ostatnim czasie kurs jego akcji to efekt działań spekulacyjnych.

Obawy rynku o stabilność Deutsche Banku wiążą się z zamiarem ministerstwa sprawiedliwości USA, by wyegzekwować od niego karę w wysokości do 14 mld dolarów za narażenie swych klientów na straty poprzez oferowanie im toksycznych aktywów, powiązanych z rynkiem kredytów hipotecznych.

Deutsche Bank stara się o obniżenie tej kwoty, ale w razie konieczności zapłacenia jej w całości będzie musiał zwrócić się o wsparcie do inwestorów. Niemiecki rząd zdementował w środę doniesienia tygodnika "Die Zeit", jakoby rozważał wzięcie udziału w ewentualnym programie ratunkowym.

W swym liście Cryan obwinił spekulantów o giełdowe kłopoty banku, wskazując, iż na rynku działają siły, które chcą osłabić zaufanie do niego. "Naszym zadaniem jest obecnie zadbanie o to, by ta zdeformowana percepcja nie miała silniejszego wpływu na naszą codzienną działalność" - zaznaczył.

Handel akcjami Deutsche Banku przebiegał w piątek nadal pod znakiem nerwowości. Na giełdzie we Frankfurcie nad Menem ich kurs spadł początkowo o 8 proc., do rekordowo niskiego poziomu poniżej 10 euro, by ostatecznie wzrosnąć do 11,57 euro, czyli o 6,39 proc.

Wiąże się to z krążącymi na rynku pogłoskami o przygotowywanej ugodzie, na mocy której resort sprawiedliwości USA zredukuje karę do 5,4 mld dolarów.

Zadłużenie Deutsche Banku

Rozmiary handlu zadłużeniem Deutsche Banku zwiększyły się w tym tygodniu ponad dwukrotnie, a w ciągu całego ubiegłego miesiąca piętnastokrotnie, co sygnalizuje dążenie inwestorów do wyzbywania się jego obligacji.

Jak podał Reuters, powołując się na ludzi zaznajomionych ze sprawą, w ciągu ostatnich dwóch dni duży azjatycki fundusz hedgingowy wycofał z Deutsche Banku swe aktywa w kwocie 50 mln dolarów. Według innych źródeł dokonała tego również inna firma, ale na mniejszą skalę.

W swym liście Cryan starał się to ukazać w szerszej perspektywie. "Powinniśmy widzieć cały obraz" - napisał, dodając, że bank ma ponad 20 mln klientów i ponad 215 mld euro rezerw. "Jesteśmy i pozostaniemy silnym Deutsche Bankiem" - zapewnił.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.