Praca zdalna kontra praca w biurze: Na co Polacy zwracają uwagę?

Badanie przeprowadzone przez Kantar TNS Polska na zlecenie Brain Embassy potwierdziło, że duża część pracujących Polaków jest gotowa na zmiany, a coraz więcej osób preferuje nowoczesny model pracy w przestrzeni biurowej zaaranżowanej zgodnie z najnowszymi światowymi trendami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca zdalna kontra praca w biurze: Na co Polacy zwracają uwagę?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

16 mar 2017 12:55


• Więcej niż co drugi pracujący Polak wolałby zmienić przestrzeń, w jakiej pracuje.

• Aż 36 proc. osób przyznaje, że pracuje także w czasie wolnym, a co trzeci badany często pracuje w domu.

• Dla respondentów najważniejsza w pracy jest dobra atmosfera, właściwe warunki i wygodny dojazd do biura.

• Więcej niż co drugi badany deklaruje, że efektywnie pracuje jedynie przez 4-6 h w ciągu dnia.

Wprawdzie 58 proc. osób wciąż prezentuje tradycyjną postawę dotyczącą miejsca i sposobów pracy, to jednak aż 42 proc. badanych ma nowoczesne podejście do pracy i zostało zaklasyfikowanych, według zaproponowanego przez Kantar TNS Polska wskaźnika, do grupy zwolenników Nowoczesnego Modelu Pracy.

Są to osoby, które mają elastyczne godziny pracy i same wybierają – w zależności od nastroju i zadania do wykonania – gdzie i jak długo będą danego dnia pracować.

Wśród tej grupy widać też wyraźnie zacieranie się granicy między życiem zawodowym a prywatnym. Często zdarza im się pracować w wolnym czasie i w weekendy, a jednocześnie przyznają się do tego, że w czasie pracy załatwiają prywatne sprawy lub poświęcają czas na własne zainteresowania bądź relaks. Zwolennicy nowoczesnego modelu pracy, zdecydowanie częściej niż pracownicy tradycyjni, deklarują, że pracują wspólnie z innymi nad kreatywnym rozwiązaniem jakiegoś problemu.

Co jest najważniejsze w pracy?

Najistotniejsza dla badanych pracowników okazała się atmosfera pracy, właściwe warunki pracy oraz wygodny dojazd do biura. Natomiast wśród najmniej ważnych aspektów pracy znalazły się: prestiż budynku, lokalizacja w pobliżu przedszkoli/szkoły i dostęp do stołu pingpongowego czy konsoli gier.

Jednak w obrębie dwóch wyszczególnionych grup pracowników (NMP i tradycyjnych) uwidoczniły się istotne różnice. Dla zwolenników NMP zdecydowanie ważniejsze niż dla pracowników tradycyjnych były takie aspekty środowiska pracy jak wyodrębnione w biurze miejsca relaksu, lokalizacja w pobliżu punktów gastronomicznych, dostęp do sprzętów typu stoły pingpongowe, konsole do gier czy możliwość kontaktu z innymi ludźmi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.