Praca "no stress" w Globalnym Centrum Biznesowym Hewlett-Packard

Współczesny rynek pracy wymusza niejako na pracodawcach poszukiwanie różnorodnych form motywacji, które pomagają pozyskiwać, a jednocześnie zatrzymywać utalentowanych pracowników. Idea work-life balance jest istotnym elementem zarządzania kapitałem, jakim są pracownicy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca "no stress" w Globalnym Centrum Biznesowym Hewlett-Packard

PODZIEL SIĘ


Autor: JK

18 lis 2013 13:58


Zgodnie z ankietą Monster.com aż 60 proc. respondentów odczuwa każdego dnia stres związany ze swoim miejscem pracy. Badania opublikowane przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy wskazują, że w Polsce, podobnie jak w całej Europie, najczęstszą przyczyną tego stresu jest reorganizacja lub niepewność zatrudnienia. Potwierdza to 84 proc. ankietowanych.

Widoczne są również zmiany w podejściu do pracy. Na rynku pracy aktywni są pracownicy reprezentujący pokolenie Y. Są to osoby urodzone po roku 1980, których nie motywuje już tylko wysokość wynagrodzenia i możliwość rozwoju zawodowego. Trudniej nimi zarządzać niż ich starszymi kolegami, ponieważ mają odmienne priorytety - pieniądze nie są dla nich największą motywacją, wybierają ciekawe i rozwojowe projekty.

Osoby zadowolone z pracy, wykonują ją bardziej efektywnie i mocniej identyfikują się ze swoim pracodawcą. Budują przy tym jego pozytywny wizerunek w otoczeniu, który według specjalistów ds. personalnych jest jednym z ważniejszych kryteriów przy podejmowaniu decyzji o wyborze pracy.

Obecnie wielu pracodawców podchodzi do zjawiska stresu związanego z pracą poważnie, realizując politykę aktywnego wspierania pracowników w zachowaniu równowagi między życiem zawodowym i osobistym. Oprócz standartowych świadczeń takich jak zapewnienie podstawowej opieki medycznej, ubezpieczenie na życie, przełożeni szukają różnorodnych form motywujących zespół.

Globalne Centrum Biznesowe Hewlett-Packard dużą wagę przykłada do stworzenia przyjaznego środowiska pracy dla swoich pracowników. Stawia na otwartość w codziennych kontaktach i brak barier w relacjach podwładny - przełożony. Zapewnia pracownikom możliwości rozwoju zawodowego zgodnego z ich aspiracjami. W tym celu promuje podnoszenie kwalifikacji poprzez uczestnictwo w różnorodnych szkoleniach, zdobywanie certyfikatów branżowych, podjęcie nauki na studiach podyplomowych, pogłębianie wiedzy językowej czy program rozwoju talentów.

Wśród narzędzi, które pomagają wyznaczać nowe, motywujące cele jest m.in. Indywidualny Plan Rozwoju, w ramach którego organizowane są spotkania oceniająco-rozwojowe z przełożonym, warsztaty planowania kariery czy cykl programów szkoleniowych. Dzięki rozwojowi pracownik ma większe szanse na awans czy też zdobycie innego stanowiska w pracy. Z takiego rozwiązania korzysta około 30 proc. kadry.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.