Ponad 23,5 tys. studentów wybrało. Oto idealni pracodawcy

Przedstawiamy najświeższe wyniki rankingu "Idealny Pracodawca 2014" firmy doradczej Universum. Kto w Polsce załapał się do grona idealnych pracodawców?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad 23,5 tys. studentów wybrało. Oto idealni pracodawcy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

15 maj 2014 16:12


Google, Skanska, Bayer, TVN, EY i Centrum Medyczne Enel-Med to w oczach studentów najbardziej idealni pracodawcy w Polsce (kto jeszcze wpisuje się na tę listę możecie zobaczyć w galerii).

A jakie są oczekiwania młodych?

Mimo poprawiającej się sytuacji na rynku pracy kluczowym celem studentów pozostaje stabilizacja zatrudnienia, którą jako jeden z najważniejszych czynników wskazało aż 65 proc. biorących udział w badaniu studentów. Ważna jest także możliwość stania się specjalistą i ekspertem w danej dziedzinie. Jednocześnie umacnia się trend związany z chęcią zrównoważenia życia zawodowego z osobistym, spada natomiast chęć do podejmowania nowych wyzwań.

Wyraźnie zatem widać, że z perspektywy studentów kryzys na rynku pracy jest nadal obecny - szukają oni pewnej i stabilnej pracy, bojąc się podejmowania ryzyka. Potwierdzeniem tego trendu jest fakt, że 43 proc. studentów biorących udział w badaniu deklaruje, iż chciałoby pracować co najmniej pięć lat dla pierwszego pracodawcy po zakończeniu edukacji. Dominują w tej grupie studenci medycyny, spośród których taką deklarację złożyło aż 60 proc. ankietowanych. Powyższy wynik może świadczyć o przykładaniu coraz większej wagi do wyboru pierwszego pracodawcy.

Jacy pracodawcy są atrakcyjni?

Studenci najbardziej cenią sobie pracę w mediach i reklamie, bankowości oraz instytucjach edukacyjnych i naukowych. Najbardziej atrakcyjni pracodawcy to firmy mogące zapewnić dobre perspektywy przyszłej kariery oraz wysokie zarobki w przyszłości. Jednocześnie studenci poszukują firm, w których szanuje się pracowników i oferuje przyjazne środowisko pracy. Sporym zaskoczeniem w najnowszej edycji badania jest spadek znaczenia profesjonalnych szkoleń i rozwoju. Przez lata był to bowiem jeden z najważniejszych czynników stanowiących o atrakcyjności pracodawców.

- Wygląda zatem, że obecnie studenci bardziej cenią sobie firmy cechujące się przyjazną kulturą, niż te, które oferują dynamiczny rozwój osobisty - mówi Tomasz Krzywicki, Country Manager z firmy Universum. Nie oznacza to jednak, że rozwój osobisty stracił na wartości. O pięć pozycji w stosunku do ubiegłorocznego badania awansował bowiem czynnik „Liderzy, którzy pomagają w rozwoju osobistym".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.