wnp.pl

Polski rynek doradczy się kurczy

0 0
 Polski rynek doradczy się kurczy

Polski rynek doradztwa i konsultingu jest trudny. Relatywnie mniejszy w stosunku do potencjału niż w większości krajów europejskich, dodatkowo w ubiegłym roku, odwrotnie do tendencji w regionie, zdecydowanie zmalał pociągając za sobą spadek liczby lokalnych firm doradczych - mówi Witold Hruzewicz, partner w firmie doradczej Azimutus.

Jak szacuje Europejska Federacja Stowarzyszeń Konsultantów (FEACO), europejski rynek doradczy miał w ub.r. wartość ok. 97,7 mld euro i wzrósł 5,8 proc. Tradycyjnie, ponad połowa rynku przypadała na usługi doradztwa biznesowego, ok. 19 proc. - doradztwa IT, a na pozostałe trzy (rozwój i przejęcia, outsourcing oraz inne usługi) po ok. 10 proc.

Największymi rynkami konsultingu były: Niemcy (20,6 mld euro), Wielka Brytania (13,6 mld) i Francja (7,4 mld). Na cały region Europy Środkowo-Wschodniej przypadło ok. 2,6 mld euro, czyli o ponad 10 proc. mniej niż rok wcześniej.

- Polski rynek usług doradczych miał w ub.r. prawdopodobnie wartość ok. 330 mln euro, czyli mniej niż 0,1 proc. rynku europejskiego, choć udział polskiego PKB w europejskim wynosi 2,8 proc. - mówi Witold Hruzewicz, partner w firmie doradczej Azimutus. - Poziom był niższy niż w Czechach, Chorwacji czy Rumunii.

Według niego, rynek doradztwa i konsultingu można uznać za barometr koniunktury gospodarczej. W ub. r. rynek ten najszybciej dostrzegł oznaki osłabienia wzrostu gospodarki, ponieważ przełożyło się to na spadek liczby i wartości zleceń.

- Niestety, mimo iż w zeszłym roku w Polsce przeprowadzono 276 transakcji fuzji i przejęć, a tym samym znaleźliśmy się w pierwszej trójce państw Europy Środkowej i Wschodniej, nadal nie widać sygnałów, aby sytuacja zmieniała się, a na rynek powracał wzrost - stwierdza partner w firmie doradczej Azimutus.

W ub. roku przeprowadzono niewiele transakcji o wartości przewyższającej 100 mln euro, co także dowodzi zastoju na rynku doradczym. Do największych zaliczały się m.in. przejęcie Kredyt Banku przez Santandera, przejęcie TuiR Warta i TU Europa przez konsorcjum Talanx/ Meiji Yasuda oraz sprzedaż Lux Med przez fundusz Mid Europa.

Skutkiem mniejszej liczby zleceń w ub. r. były spadki zatrudnienia w firmach doradczych, a także wycofanie się z rynku polskiego niektórych doradców oraz upadek innych.

Poza obecnymi od wielu lat czterema firmami doradztwa strategicznego (McKinsey&Company, The Boston Consulting Group, Roland Berger i A.T. Kearney) i tzw. wielką czwórką doradców uniwersalnych (Deloitte, Ernst & Young KPMG i Pricewaterhouse Coopers) oraz specjalistycznymi firmami (np. usług doradczych w sektorze IT jak Accenture, Capgemini), działalności nie podjęły na rynku żadne nowe podmioty - np. Bain, który mimo pojawienia się w Polsce wciąż nie rozpoczął działalności.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.