Polscy pracownicy lubią czy nie lubią pracy w korporacji? Dane i opinie są sprzeczne

Dla jednych praca w korporacji to droga przez piekło, dla innych "korpo" to wymarzona narzeczona, z którą można wejść w związek małżeński – z rozsądku, dla pieniędzy...
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polscy pracownicy lubią czy nie lubią pracy w korporacji? Dane i opinie są sprzeczne

PODZIEL SIĘ


Autor: Joanna Rubin

21 sty 2014 11:59


Polska zajmuje szóste miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby aktywnych przedsiębiorstw - pracuje w nich ponad 5 milionów osób. Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości 7 na 10 pracujących to osoby zatrudnione w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Nawet w większych miastach widoczny jest zawodowy transfer z korporacji do firm z sektora MSP. Pracownicy, którzy szybko poruszali się w trybikach wielozadaniowego koncernu, mogą stanowić wartość dodaną dla mniejszego gracza. Z drugiej strony, gdyby przyjrzeć się rankingowi „Idealni Pracodawcy 2013" firmy Universum, można dojść do wniosku, że korporacja to jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują.

 W kategorii biznes pierwszą pozycję zajmuje Ernst Young. W drugiej kolejności chętnie podjęlibyśmy pracę w Google Poland oraz PKO Banku Polskim. Inżynierowie cenią sobie pracę w grupie Skanska, a tym, którym po drodze z IT, marzy się praca w firmach takich jak Microsoft czy IBM.

Co z tego wszystkiego wynika? Niewiele... Może to po prostu oznaczać, że badania w skali makro nie są tu miarodajne. Bo np. co pracownik to inne zdanie na temat korporacji. Skąd to wiemy? Postanowiliśmy zebrać kilka takich wypowiedzi. Zobaczcie co z tego wyszło...

Ewa przez cztery lata pracowała na stanowisku sales representative u dużego dostawcy hardware'u. Zmieniła pracę dwa lata temu, ale pozostała w branży IT.

- Otrzymałam propozycję objęcia stanowiska dyrektorskiego w mniejszej firmie. U poprzedniego pracodawcy nie miałam szans na awans. Polityka personalna była zupełnie nieczytelna. Poza tym w kolejce o lepszą wizytówkę wyczekiwało przynajmniej sześć osób - tłumaczy powody swojej decyzji.

Gdyby nie zmieniła pracy, prawdopodobnie stałaby w miejscu. A tak? - Dzięki jasnym i klarownym zasadom oraz bezpośredniemu kontaktowi z szefem realizuję zadania lepiej, wydajniej. Za tym idą też pieniądze - mówi.

Korporacja także może jednak ułatwiać rozwój i podwyższanie kwalifikacji, szczególnie poprzez współpracę z doświadczonymi specjalistami, uczestnictwo w szkoleniach, kursach. Może też się okazać całkiem dobrym startem w karierę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

badmona 2014-09-03 12:27:52

Ostatnim razem byliśmy o tutaj - zielonapolana.com.pl/oferta_dla_firm.php Basen, kort, sauna, plaża, paintball - zabawa na całego, nie pamiętam kiedy po raz ostatni było tak fajnie. I sama integracja pełni ogromną rolę - u nas wszystko odmieniła, podejście do siebie kadry. Coś takiego powinno być organizowane co jakiś czas.