Nowoczesne technologie nie zastąpią bezpośredniego kontaktu między pracownikami

Nowoczesne technologie zmieniły realia wykonywania pracy poprzez umożliwienie jednoczesnej współpracy osób rozsianych po całym świecie. Jednak porzucanie komunikacji bezpośredniej na rzecz nowych rozwiązań technologicznych jest błędem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowoczesne technologie nie zastąpią bezpośredniego kontaktu między pracownikami

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

23 cze 2015 14:01


Zdaniem Michała Młynarczyka, managing directora Hays Poland/CEE spotkania twarzą w twarz są niezmiernie ważne w życiu zawodowym. – Bezpośrednie relacje są czynnikiem budującym fundamenty każdego biznesu. Dlatego też uważam je za najlepszy sposób na zacieśnianie więzi między współpracownikami, co usprawnia i przyspiesza wykonywanie obowiązków zawodowych – twierdzi Młynarczyk.

Czytaj też: E-mail umiera. Czas na nowe narzędzia komunikacji w firmach

Ułatwianie komunikacji bezpośredniej w firmie może przybierać wiele form. Dostępne rozwiązania to m. in. organizacja wizyt pracowników lub procedura tymczasowego oddelegowania personelu do pracy w innych działach lub biurach firmy, znajdujących się zarówno w kraju, jak i za granicą. Zdaniem Michała Młynarczyka, wspieranie takich inicjatyw przynosi organizacji wiele korzyści. Poniżej kilka z nich:

Budowa dobrych relacji między pracownikami

Nierzadko, współpracownicy mieszkający w innych częściach świata nigdy nie mają okazji poznać się osobiście. W takich przypadkach, spotkanie twarzą w twarz byłoby niepowtarzalną szansą na poprawienie ich wzajemnych relacji.

Czytaj też: Nie rozmawiają, tylko machają zza szyby. Tak pracuje się w Miasteczku Orange

Promowanie szerszej perspektywy patrzenia na biznes

Pracownicy, którzy znają z pierwszej ręki inne aspekty pracy organizacji, lepiej rozumieją jak działania poszczególnych działów wzajemnie się uzupełniają i jak istotne są do osiągnięcia wspólnego sukcesu. Szersza perspektywa patrzenia na biznes owocuje lepszą współpracą pomiędzy działami firmy.

Narzędzie ułatwiające planowanie awansów

Tymczasowe oddelegowanie pracowników do innych działów lub biur firmy jest dla nich szansą na rozwój zawodowy, ponieważ zmusza ich do działania w nieznanym środowisku. Takie rozwiązanie pozwala pracodawcom na dostrzeżenie największych talentów w firmie i zaplanowanie dla nich dalszej ścieżki kariery w strukturze organizacji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.