Nietypowe aranżacje w urzędzie? To możliwe

0 0
Nietypowe aranżacje w urzędzie? To możliwe
Dla odwiedzających Urząd Marszałkowski przygotowane zostały mini przewodniki wyjaśniające, co było inspiracją dla etno-instalacji. (fot. fotolia)

Nawiązujące do tradycji Małopolski współczesne etno-instalacje zostały wykorzystane do nietypowej aranżacji gabinetu członka zarządu województwa Leszka Zegzdy. Prace autorstwa absolwenta krakowskiej ASP Olafa Ciruta będą w przyszłości częścią nowej wystawy stałej w Muzeum Etnograficznym.

Leszek Zegzda odpowiada w zarządzie województwa małopolskiego za kulturę i ochronę dziedzictwa. Jak podkreślił bardzo zależało mu na zmianie wystroju pomieszczenia, w którym pracuje i przyjmuje gości. "Te prace to de facto mini przewodnik po Małopolsce" - mówił Zegzda.

"Ktokolwiek tu wchodzi jest zaskoczony i zaciekawiony. Pierwsze pięć minut każdej rozmowy dotyczy tych prac i Małopolski" - mówił dziennikarzom gospodarz pomieszczenia. Jak dodał nie spotkał się z ani jedną krytyczną uwagą dotyczącą nietypowego wystroju gabinetu, a kiedy jest nieobecny urzędnicy przychodzą, robią zdjęcia i umieszczają je w mediach społecznościowych.

Autorem etno-instalacji zatytułowanych "Duchy przodków" jest absolwent krakowskiej ASP Olaf Cirut. Jedna z jego prac to odniesienie do czerwonych korali, motywu wykorzystywanego od kilku lat w promocji Małopolski. Inny obraz z dominującym kolorem niebieskim to nawiązanie m.in. do barw małopolskich strojów ludowych, ich obszyć i haftów.

"Inspiracją były dla mnie obiekty z bogatej kolekcji Muzeum Etnograficznego" - mówił Cirut. "To bardzo budujące, że urzędnicy zapraszają sztukę współczesną do swoich gabinetów. Pierwszy raz spotykam się z taką sytuacja i mam nadzieję, że moi koledzy i ja także będziemy mieli jeszcze okazję funkcjonować w takim kontekście" - dodał.

Prace, które zdobią sekretariat i gabinet członka zarządu, powstały na potrzeby konsultacji dotyczących projektu nowej ekspozycji stałej w Muzeum Etnograficznym. Będą prezentowane w Urzędzie Marszałkowskim do czasu zakończenia modernizacji siedziby muzeum w Ratuszu na krakowskim Kazimierzu. Obecnie przygotowywany jest projekt przebudowy. Rozpoczęcie prac jest planowane w 2017 r., a zakończenie w 2020.

Dla odwiedzających Urząd Marszałkowski przygotowane zostały mini przewodniki wyjaśniające, co było inspiracją dla etno-instalacji oraz karty do gry z motywami z muzealnej kolekcji, zadaniem graczy jest odnalezienie, w jaki sposób zostały one przetworzone przez Olafa Ciruta.

"Coraz częściej nie rozumiemy, kim jesteśmy, jakie są nasze kody kulturowe, jaki był świat naszych przodków. Za szybko biegniemy" - mówił dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Krzysztof Markiel.

Jak wyjaśnił pomysł wykorzystania etnodizajnu w urzędzie wynikał z potrzeby przebywania w miejscu o zupełnie innym klimacie i nawiązania do tego, co robili przodkowie. Dodał, że umieszczenie dzieł współczesnych w przestrzeniach biurowych jest brane pod uwagę przy planowaniu nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego.

Leszek Zegzda zapowiedział, że spotka się z dyrektorami instytucji kultury podlegających Urzędowi Marszałkowskiemu i będzie ich zachęcał, żeby zmienili przestrzenie administracyjne swoich placówek.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.