Nie lubię poniedziałku

0 0
Nie lubię poniedziałku

A 65 proc. osób twierdzi, że odczuwa silne napięcie związane z powrotem do pracy po weekendzie.

Monster.com zapytał swoich użytkowników, czy niedzielny stres jest na tyle silny, że myślą o zmianie pracy. Na pytanie odpowiedziało 3,6 tys. osób, z czego 47 proc. określiło swoje niedzielne samopoczucie jako „bardzo złe". 18 proc. scharakteryzowało je jako „złe", a 13 proc. - „trochę złe".

Tylko 22 proc. respondentów przyznaje, że nie odczuwa napięcia z powodu pójścia w poniedziałek do pracy.

Wynika z tego, że wielu martwi świadomość kończącego się weekendu. Niektórzy czują smutek, u innych negatywne emocje przybierają na sile. Duży stres i zdenerwowanie odczuwane w niedzielny wieczór z powodu powrotu do pracy ma swoją nazwę - Sunday Night Blues.

Mary Ellen Slayter, ekspert ds. doradztwa zawodowego Monster.com, w komentarzu do wyników analizy stwierdza, że poniedziałki są zazwyczaj stresujące, a pracowników prześladuje myśl, że do kolejnego weekendu pozostało jeszcze pięć dni pracy.

- Z powodu napięcia pracownicy zamiast odpoczywać w niedzielę, skupiają się na towarzyszących im negatywnych emocjach, takich jak frustracja czy stres - tłumaczy Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, trener, coach wyższej kadry menedżerskiej.

Wskaźnik złego samopoczucia w niedzielny wieczór jest największy w USA. Aż 59 proc. Amerykanów przyznaje, że odczuwa duży niepokój na myśl o powrocie do pracy. Z kolei 19 proc. deklaruje, że nigdy nie doświadczyło w niedzielę negatywnych emocji.

W Europie znacznie mniej pracowników narzeka na syndrom Sunday Night Blues. Najmniej zestresowanym europejskim narodem są Francuzi. O napięciu spowodowanym poniedziałkowym pójściem do pracy mówi tylko 20 proc. francuskich ankietowanych. Wśród niemieckich obywateli aż 33 proc. twierdzi, że nigdy nie czuło się źle w związku z nadchodzącym poniedziałkiem.

Co zrobić, gdy w niedzielę nie możemy się zrelaksować, a ucisk w brzuchu towarzyszy nam w poniedziałek w drodze do pracy? Przede wszystkim, jak radzi Izabela Kielczyk, należy zastanowić się, co powoduje, że w niedzielny wieczór dopada nas przygnębienie. Czy jest to zła atmosfera w pracy, nie najlepsze relacje z szefem, kłopoty z porozumieniem się ze współpracownikami, czy może po prostu wypalenie i znużenie?

- Najważniejsze jest dotarcie do przyczyny stresu. Należy zastanowić się, co powoduje tak silne negatywne emocje. Trzeba postawić diagnozę, a dopiero później spróbować rozwiązać problem - uważa Izabela Kielczyk.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.