Nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej: Można zgłaszać kandydatów

6
Nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej: Można zgłaszać kandydatów Kandydatów do nagrody do 25 lutego br. mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne (fot.ipn.gov.pl)
Do 25 lutego zgłaszać kandydatów do nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej. Nagroda ma przywracać "szacunek dla narodowej przeszłości i chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia".

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej: Można zgłaszać kandydatów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

29 sty 2018 8:33


  • Instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne mogą do 25 lutego zgłaszać kandydatów do nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej.
  • Nagroda przyznawana jest za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii narodu polskiego w latach 1939-1989.
  • Zainteresowani zgłoszeniem mogą wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie internetowej IPN w zakładce "Konkursy i nagrody - Kustosz Pamięci Narodowej".

Wyróżnienie przyznaje kapituła pod przewodnictwem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka. Nagrodę otrzymują instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne za szczególnie aktywne uczestnictwo w upamiętnianiu historii narodu polskiego w latach 1939-1989 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami instytutu.

Kandydatów do nagrody do 25 lutego br. mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne. Zainteresowani zgłoszeniem mogą wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie internetowej IPN w zakładce "Konkursy i nagrody - Kustosz Pamięci Narodowej".

We wniosku należy zawrzeć dane personalne kandydata, opis jego zasług i osiągnięć uzasadniających wręczenie nagrody, jak również zgodę kandydata na zgłoszenie, a w sytuacji kandydatur pośmiertnych - zgodę najbliższej rodziny. W przypadku przysłania własnej kandydatury konieczne jest przedłożenie co najmniej jednej rekomendacji - instytucji, organizacji społecznej lub osoby fizycznej.

Z otrzymanych zgłoszeń wybranych zostanie pięciu laureatów. Uroczyste wręczenie nagród ma odbyć się w maju na warszawskim Zamku Królewskim.

Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej została ustanowiona w lipcu 2002 roku przez ówczesnego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Leona Kieresa. Ma charakter honorowy. Nagroda ma przywracać "szacunek dla narodowej przeszłości i chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia".

W 2017 r. tytuł Kustosza Pamięci Narodowej otrzymali pośmiertnie prezydent Lech Kaczyński, Janusz Wasylkowski - badacz i popularyzator dziejów Lwowa i założyciel Instytutu Lwowskiego oraz ojciec Antoni Herkulan Wróbel z zakonu bernardynów z Argentyny, który poświęcił się dokumentowaniu dziejów tamtejszej Polonii.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
IPN

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Bartosz 2018-01-30 21:43:19

Dziwię się, że nie dolepili jeszcze ziem z Unii Polsko-Litewskiej do tej statuetki.