Komunikacja wewnętrzna w polskich firmach mocno kuleje. Przez menedżerów?

0 0
Komunikacja wewnętrzna w polskich firmach mocno kuleje. Przez menedżerów?
Rola kierowników w komunikacji wewnętrznej - ważna, ale niedoceniana? fot. mat.pras.

Jak wynika z badania „Rola kadry kierowniczej w komunikacji wewnętrznej”, menedżerowie odgrywają kluczową rolę w procesie komunikowania wewnętrznego, ponieważ posiadają informacje pochodzące zarówno z „góry”, czyli od zarządu, jak i z „dołu”, czyli od szeregowych pracowników. Czy są jednak aktywni w tym zakresie?

Kto zajmuje się przekazywaniem informacji pracownikom w polskich firmach? Szefowie, menedżerowie, HR-owcy? Jak się okazuje - to wcale nie jest takie oczywiste.

- Okazało się, że w większości podmiotów, z którymi się kontaktowaliśmy podczas realizacji badania, problemem było ustalenie osoby odpowiedzialnej za komunikację wewnętrzną w firmie - mówi Dominika Lenkowska-Piechocka, szef zespołu ds. komunikacji wewnętrznej Martis Consulting.

- Najczęściej nikogo takiego nie było lub działaniami przypominającymi komunikację wewnętrzną zajmowały się asystentki zarządu, działy marketingu, a także PR czy HR. Zdarzało się również, że nawet w spółkach, w których były osoby bezpośrednio odpowiedzialne za komunikację wewnętrzną, termin komunikacji kierowniczej nie był znany - dodaje Lenkowska-Piechocka.

Oznacza to, że świadomość roli, jaką kierownicy, menedżerowie odgrywają w komunikacji wśród spółek działających na polskim rynku, a także jakość prowadzonych przez nie działań jest bardzo niska. - Zazwyczaj komunikacja z pracownikami ogranicza się do koniecznego minimum i nie jest usystematyzowana. Spółki z rozwiniętą komunikacją wewnętrzną mogą śmiało zaliczyć się do elity biznesu – Lenkowska-Piechocka.

Menedżer odgrywa ważną rolę w komunikacji?

Aż 67 proc. badanych przyznało, że kadra kierownicza pełni kluczową rolę podczas komunikowania zmian pracownikom w ich spółkach. 58 proc. respondentów wskazało z kolei kadrę kierowniczą jako kluczowy kanał przekazywania informacji korporacyjnych.

Mimo to 39 proc. respondentów przyznało, że w ich spółkach kierownicy nie mogą liczyć na żadne wsparcie w procesie komunikacji.

- Jest to bardzo ryzykowne, biorąc pod uwagę fakt, że komunikacja kierownicza niesie ze sobą zagrożenie zniekształcenia informacji. Przekaz może mieć tyle wersji, ilu kierowników jest w firmie. A to przecież niezwykle ważne, aby do wszystkich pracowników dotarł taki sam komunikat. W tym kontekście istotne jest wypracowanie takich narzędzi, które z jednej strony będą wsparciem dla kierownictwa w prowadzonej komunikacji, a z drugiej sprawią, że przekaz będzie spójny - zauważa Lenkowska-Piechocka.

Równocześnie aż 45 proc. respondentów ocenia, że kadra kierownicza nie jest świadoma swojej roli w komunikacji wewnętrznej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.