Kariera czy życie prywatne?

Większość Polaków jest zadowolona ze swojej pracy. Dla przeważającej części w hierarchii wartości najważniejsze jest jednak życie prywatne. Jedno z drugim nie koliduje. Ale czy możliwe jest osiągnięcie równowagi pomiędzy tymi dwiema sferami życia bez uszczerbku dla żadnej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kariera czy życie prywatne?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

20 lut 2014 8:02


Coraz częściej i coraz więcej mówi się o potrzebie edukowania ludzi pracujących - na wszystkich szczeblach kariery - o tym, jak zachować harmonię między życiem zawodowym a prywatnym. Także o tym, że jest niezbędna do zdrowego funkcjonowania organizmu i wydajności w pracy. Koncepcja ta powstała na przełomie lat 70. i 80. XX w. w USA nazywa się work-life balance (WLB).

Praca jest integralną częścią życia każdego dorosłego człowieka. Dlatego zarówno jej nadmiar, jak i jej brak mają negatywny wpływ na wiele aspektów życia. Zaburzenie równowagi pomiędzy pracą zawodową a życiem prywatnym staje się widoczne najczęściej dopiero po latach, dlatego trudno jest na bieżąco zaobserwować pierwsze symptomy braku balansu.

- Równowaga praca-życie to temat, który dotyczy w obecnych czasach niemal każdego. Żyjemy w wiecznym pędzie, pośpiechu, próbując znaleźć czas na to, co dla nas ważne. Dlaczego więc go nie znajdujemy, kiedy wiemy, co jest naszym priorytetem? Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo różne; zależą od specyfiki danej firmy, ale też szeregu indywidualnych kompetencji człowieka takich jak m.in. umiejętność organizacji czasu, zdrowej komunikacji czy regeneracji sił i odpoczynku - mówi Beata Dyraga, prekursorka wellnessu w firmie, założycielka firmy szkoleniowej Prodialog.

Czytaj też: Work-life balance to inwestycja w przyszłość firmy

Początek w naszej głowie

Zaburzenie balansu praca-życie zaczyna się w głowie i zależy od naszej mentalności. Dochodzi do tego zazwyczaj wtedy, kiedy nie mamy jasno określonej hierarchii wartości lub gdy przestajemy widzieć granicę między życiem prywatnym a pracą. Zwłaszcza w świecie 2.0., w którym wszyscy pędzą do sukcesu, niejednokrotnie stając przed wyborem - kariera czy życie prywatne, najczęściej - kariera czy rodzina. Sytuację dodatkowo potęgują trudna sytuacja na rynku pracy oraz kryzys gospodarczy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.