Joga i medytacja w pracy pomagają redukować stres. Polacy wezmą przykład ze Skandynawii?

Ponad 60 proc. Polaków doświadcza kilka razy dziennie stresu w pracy. To duży problem, gdy nie możemy stresu odreagować na miejscy i wyciszyć emocji. Pomóc mogą ćwiczenia z medytacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Joga i medytacja w pracy pomagają redukować stres. Polacy wezmą przykład ze Skandynawii?

PODZIEL SIĘ


Autor: MN

26 cze 2017 12:42


• Polskie firmy coraz częściej w swoich siedzibach tworzą strefy medytacji i zapraszają specjalistów, którzy mają pomóc kadrze odprężyć się w pracy.

• Wciąż jednak jesteśmy daleko choćby za Skandynawią, gdzie takie praktyki są już powszechne. Polski biznes jest bardziej zorientowany na cele, niż skoncentrowany na człowieku. 

• W Polsce - według badań TNS - z każdym rokiem jesteśmy mniej zestresowani. Stres spada we wszystkich kategoriach, oprócz stresu związanego z pracą.  

Qigong, joga, tai chi - łagodne ćwiczenia połączone z medytacją działają korzystnie na motywację i koncentrację pracowników. Przetestowali to już pracownicy firm skandynawskich.

Według badań własnych przeprowadzonych przez firmę Moon Dog PR aż 60,7 proc. Polaków kilka razy dziennie doświadcza stresu w pracy. 7,1 proc. z nas stres zawodowy dotyka raz dziennie, a 32,1 proc. doświadcza stresu kilka razy w tygodniu. Stres, który kumuluje się w organizmie jest szkodliwy nie tylko dla zdrowia, ale sprawia, że jesteśmy mniej wydajni i skoncentrowani w pracy.

Pracodawcy, w swoim własnym interesie, zaczynają organizować grupowe zajęcia relaksu, jogi czy wręcz - tak jak poznańskie Allegro - tworzą w biurze miejsca do medytacji.

W Polsce jednak oprócz firm z branż kreatywnych i sektora IT, przerwa w pracy traktowana jest jak strata czasu, a techniki medytacyjne kojarzone są ze wschodnimi religiami. Zajęcia jogi i tai chi odbywają się w zaledwie kilku dużych firmach, bankach i instytucjach. Z kolei na świecie jest wiele firm, które od wielu lat dają swoim pracownikom możliwość krótkiego odpoczynku podczas medytacji: Google, Apple, Nike, Deutsche Bank - to tylko kilka z wielkich korporacji, które odkryły korzyści jakie niesie medytacja i różnego rodzaju warsztaty uczące sztuki relaksu.

Uczmy się od Skandynawów 

W Skandynawii popularne są treningi Qigong, które zazwyczaj wpisane są w program weekendowych konferencji. Po takim warsztacie pracownicy mają zapewnioną możliwość wykonywania tych ćwiczeń w czasie pracy. Pracodawcy przekonali się, że dzięki temu zwiększa się ich potencjał umysłowy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Sarna 2017-12-18 14:20:45

Niezależnie od wykonywanego zawodu stes jest często wpisany w nasze życie, dlatego nawet jeśli pracodawca nie oferuje pracownikom podobnych "bonusów", warto samemu zainteresować się gdzie i kto nam pomoże na początku. Można oczywiście próbować samodzielnie, jest wiele technik i metod, jednak myślę, że osoba ekstrawertyczna, albo bardzo zestresowana, zalękniona lepiej skorzysta, kiedy poprowadzi ją na początku doświadczony praktyk. Ważne jest żeby uniknąć błędów, na jakie narażeni są początkujący i które mogą nas zniechęcić w czasie poszukiwań.

Marzena 2017-07-05 14:30:49

Joga brzmi super, ale zanim by to u nas przeszło... ja ćwiczę w domu na własną rękę, a do pracy kupiłam sobie herbatkę wyciszającą klasztorna cisza sedatio. możecie ją sobie zamówić z nowoczesneziola.pl Mają ogromny wybór suplementów i herbat na różne dolegliwości.

MPK 2017-06-26 14:38:29

"... Polski biznes jest bardziej zorientowany na cele, niż skoncentrowany na człowieku... " - kiedyś właściciele firm deklarowali że Ludzie w ich firmach są najważniejsi, dziś sytuacja wymusza realizację tego "sloganu" .... :)