Jakie benefity proponują firmy? Pakiety medyczne, karty i masaże

Od pakietów medycznych, przez kupony zniżkowe, po masaż w miejscu pracy - oto jedne z najbardziej kuszących benefitów. Paczki świąteczne wśród polskich pracowników odchodzą do lamusa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jakie benefity proponują firmy? Pakiety medyczne, karty i masaże

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

26 lis 2014 16:50


Dla przedsiębiorstw dodatki pozapłacowe to nie tylko koszt, ale i inwestycja, której celem jest skuteczniejsze motywowanie pracowników do zaangażowanej pracy. Z drugiej strony, atrakcyjne benefity pozwalają przyciągnąć do firmy dobrych i wymagających specjalistów, dla których wysokość wynagrodzenia nie jest już jedynym argumentem przemawiającym za przyjęciem lub odrzuceniem oferty pracy.

Temat dodatków do wynagrodzeń najczęściej powraca w firmach na przełomie listopada i grudnia, chociażby dlatego, że niektóre firmy najchętniej wręczają pracownikom prezenty tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Ale nawet te, które przez cały rok stosują różnego rodzaju dodatki motywacyjne, jeszcze przed końcem starego roku planują, ile środków przeznaczyć na benefity pracownicze w roku kolejnym i ewentualnie jak zmodyfikować dotychczasową politykę w tym zakresie.

Jeśli zarząd firmy miałby się kierować opiniami samych pracowników, powinien postawić na takie dodatki, które wiążą się ze zdrowiem. Z badań przeprowadzanych przez Antal International wynika, że pracownicy wysokiego szczebla najbardziej cenią sobie bezpłatną opiekę medyczną (43 proc.). Na drugim miejscu znalazł się służbowy laptop i telefon, ale już kolejne miejsce znów można powiązać z dbałością o zdrowie i kondycję - ok. 35 proc. badanych chciałoby otrzymać kartę na zajęcia fitness. Dalej wymieniane było ubezpieczenie na życie i służbowy samochód.

Czytaj też: Vouchery na wakacje i karty na paliwo. O takich benefitach marzą Polacy

Podobne wyniki przynosi raport Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu: benefity po polsku” - z badania wynika, że najbardziej pożądanymi benefitami są dla nich te związane z życiem i zdrowiem, a więc prywatna opieka medyczna (42 proc.) oraz ubezpieczenie na życie (40 proc.).

To jednak nie wszystkie dodatki, na jakie można liczyć w polskich firmach. Wśród benefitów, które pracodawcy oferują pracownikom są m.in. karnety podarunkowe i karty przedpłacone, karty żywieniowe umożliwiające spożywanie posiłków w wybranych restauracjach, kupony zniżkowe do kin lub innych instytucji kulturalnych, a nawet bony na usługi turystyczne lub na ubrania (dotyczy to osób pracujących bezpośrednio z klientami). 

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Dominika Wiśniewska 2015-10-23 13:24:59

Idealnym prezentem dla pracowników są masaże biurowe. Są one coraz częściej doceniane przez firmy w Polsce. Jest to wspaniały i niedrogi sposób, aby pracodawcy wykazali uznanie dla pracowników poprzez promocję zdrowego trybu życia w pracy. Co pracodawca dostaje w zamian? Zdrowszy, szczęśliwszy i bardziej wydajny zespół! Co ważne,masaże odbywają się u Klienta w biurze, więc nie trzeba tracić czasu na dojazdy, parkingi, rezerwacje itp. Poza tym pracodawca ma pewność, że wszyscy skorzystali z benefitu (dzięki harmonogramowi zapisów) Więcej na stronie firmy For Good Health