Jak zwiększyć zaangażowanie i satysfakcję pracownika?

0 0
Jak zwiększyć zaangażowanie i satysfakcję pracownika?

Zgodnie z raportem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ankietowani w większości wykazali zadowolenie ze swojego miejsca pracy, tylko nieliczny odsetek wyraził niezadowolenie.

Do badania przystąpiło 201 tys. 721 pracowników z 445 przedsiębiorstw, z czego 85 proc. to duże firmy. Odpowiedzieli oni na pytania dotyczące zaangażowania i satysfakcji z pracy.

Około 86,4 proc. badanych stwierdziło, że są zadowoleni lub raczej zadowoleni z wykonywanej pracy, a więc tylko niewielki odsetek - 13,6 proc. wyraziło rozczarowanie.

Do analizy wykorzystano dane pochodzące z bazy wyników badania Najlepsi pracodawcy w Polsce, realizowanego przez AON Hewitt w latach 2006-2012 r. Odpowiedzi respondentów w poszczególnych latach badania różniły się. Fakt ten jest związany z szeroką rozumianą sytuacją gospodarczą, która wraz z ubiegiem lat zmieniała się. Największy odsetek niezadowolonych odnotowano w 2006 r. - około 25 proc., a najmniejszy w 2009 r. - około 10,9 proc.

Kto jest najbardziej niezadowolony?

Jak wykazuje analiza, brak satysfakcji najbardziej zanotowano wśród najmłodszej grupy - w wieku do 34 lat. Wraz ze wzrostem metryki odsetek ten malał, osiągając nawet poziom 9,3 proc. w gronie najstarszych 55-letnich pracowników. Według badań wśród osób, oceniających negatywnie swoją pracę, było więcej mężczyzn.

Odsetek niezadowolonych wśród kadry kierowniczej jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku pracowników (9,6 proc. w porównaniu z 14,6 proc.).

Jeśli chodzi o staż pracy sytuacja jest zróżnicowana. Najmniejszy odsetek niezadowolonych odnotowano wśród osób pracujących w danej firmie nie dłużej niż 3 miesiące (8,5 proc.), natomiast osoby ze stażem od roku do 10 lat wyrażają zdecydowanie mniej niezadowolenia - około 14-16 proc. Najstarsi stażem nie są usatysfakcjonowani w około 12 proc.

Wytłumaczenie dla tego zjawiska, jakie podaje PARP, to stojące przed pracownikami o krótkim stażu nowe wyzwania i konieczność zaznajomienia się z warunkami pracy. Wraz z upływem lat powtarzalność wykonywanej pracy rośnie, a satysfakcja spada.

Co ma wpływ na zaangażowanie i satysfakcję pracownika?

Analiza wskazuje istotne czynniki, związane ze środowiskiem pracy, które mają wpływ na zaangażowanie i satysfakcję w pracy. Należy do nich identyfikacja, związana z firmą i jej odbiorem.

Drugi czynnik to plany związane z wykonywaną pracą, samodzielność oraz fakt czy respondent lubi swoją pracę czy nie.

Wpływ na satysfakcję ma również wysokość wynagrodzenia i relacja z szefem. Dla zaangażowania pracownika ważna jest również równowaga między życiem rodzinnym i zawodowym.

Jak się okazuje solidność, czyli przydatność szkoleń i tworzenie wartości dla klienta oraz firmowe zwyczaje, takie jak regularna informacja zwrotna, kontakt z zarządem, otrzymywanie rozwijających zadań, mogą zwiększyć zaangażowanie badanych.

Zgodnie z badaniami PARP zmiany takie jak podwyżka, awans, zmiany organizacyjne w firmie oraz pewność zatrudnienia również znajdują się na liście czynników, które mają wpływ na zaangażowanie pracownika.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)


 • Masełka się dodaje
  Troszeczkę do puddingu,
  A pracę przyprawia
  Się szczyptą pressingu.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.