Jak zwalniać w telekomunikacji? Przykład dała Netia...

0 0
Jak zwalniać w telekomunikacji? Przykład dała Netia...

W 2011 r. za prawie miliard złotych Netia kupiła akcję Grupy Dialog i Crowley Data Poland. W związku z tym zwolniła 800 osób. - Mieliśmy tylko dwie sytuacje, które finał znalazły w sądzie - mówi Agnieszka Wolańska-Konecka, dyrektor ds. zasobów ludzkich i administracji w Grupie Netia.

W 2011 r. za prawie miliard złotych Netia kupiła akcję Grupy Dialog i Crowley Data Poland. Jak zapewnia spółka inwestycja z finansowego punktu widzenia się powiodła. W pierwszym kwartale 2012 r. Grupa Netia osiągnęła 544,3 mln zysku. W porównaniu z tym samym okresem w 2011 r. jest to wynik o 36 proc. lepszy. Integracja spółek była jednak też sporym wyzwaniem dla HR-owców. Opowiada o tym Agnieszka Wolańska-Konecka, dyrektor ds. zasobów ludzkich i administracji w Grupie Netia.

- Przy łączeniu firm duży nacisk położyliśmy na to, by integracja odbywała się na dwóch płaszczyznach. Dla wszystkich było oczywiste, że jest to projekt, wymagający przeanalizowania wiele aspektów funkcjonowania firm i przeprowadzenia niezbędnych zmian - mówi Agnieszka Wolańska-Konecka.

Dla pracowników HR niezwykle istotne było też zwrócenie szczególnej uwagi na drugi aspekt integracji.

- Chodziło o wszystko, co dotyczy ludzi, ich emocji, odczuć związanych ze zmianami. Zwykle w spojrzeniu na biznes aspekty te często nie są zauważane, ale z punktu widzenia Netii i mojego osobistego to kluczowy element do osiągnięcia sukcesu - przekonuje Agnieszka Wolańska-Konecka.

Scalenie wymaga pracy

Przejęte przez Netię spółki rywalizowały na rynku. I tu, jak zaznacza dyrektor, pojawiła się trudność.

- Ludzie mogli mieć obawy związane z przejęciem ich spółki. Niekoniecznie wiedzieli, co ta zmiana dla nich oznacza - tłumaczy Agnieszka Wolańska-Konecka.

Pewne problemy mogły również wynikać z różnic między firmami. Jedna spółka była własnością KGHM-u, druga prywatną, a Netia jest notowana na giełdzie.

- Wszystkie spółki powstały w podobnym czasie i przechodziły przez te same zmiany na rynku telekomunikacyjnym - mówi Agnieszka Wolańska-Konecka. - Jednak każda z nich była zarządzana zupełnie inaczej i inaczej wykorzystała możliwości, które się pojawiały na rynku.

Bezpośrednio po integracji Grupa Netia zatrudniała 2,9 tys. osób. Jednym z elementów procesu integracji była optymalizacja zatrudnienia. W kolejnych miesiącach liczba ta zmniejszyła się do 2,1 tys. Dyrektor Wolańska-Konecka zaznacza, że proces rozpoczął się od ustalenia optymalnej wielkości organizacji i określenia liczby potrzebnych osób do realizacji celów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (4)

 • Wszystko nieprawda. A zwolnienia w 2013 dalsze były, w 2014 były i są i w 2015 też będą.
 • Tak, tak, potwierdzam słowa mojego przedmówcy - assesmenty dały jeden obraz, a decyzje po assesmentach były podejmowane niezależnie od wyników. Znamy jeden z drastycznych przykładów, gdy po Assesmencie osoba była wskazana do zwolnienia (niestety dla innych ma "szerokie plecy"), a już pół roku póxniej zajmowała dyrektorskie stanowisko... no cóż, w Netii to codzienność!
 • No wiadomo - np Paweł Łaz, 10 lat w branży, do dzis brak kwalifikacji ale za to umiejętnosci mimikry i wazeliny

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.