Jak będzie wyglądać praca w polskim Amazonie?

We wrześniu 2014 r. ma ruszyć centrum logistyczne Amazona w Bielanach Wrocławskich. Warunki pracy mają być podobne do tych, jakie panują w niemieckiej jednostce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak będzie wyglądać praca w polskim Amazonie?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

7 kwi 2014 11:23


„Gazeta Wyborcza" sprawdziła jak wygląda praca w Amazonie w Graben, niedaleko Monachium. Podobna jednostka zostanie otworzona w tym roku pod Wrocławiem. Martin Andersen, dyrektor generalny bazy w Graben wyjaśnia, że praca w centrum logistycznym polega na dostarczeniu zamówionego towaru klientowi. Pracownicy starają się, aby klient otrzymał zamówione artykuły jak najszybciej. Jak przekonuje, aby nauczyć się zakresu i sposobu wykonywania obowiązków, wystarczają zaledwie dwie godziny.

Stawka godzinowa w niemieckim Amazonie wynosi 10,40 euro za godzinę. Kwota ta wzrasta do 11,80 euro po roku, a po dwóch latach do 12,32 euro. Dodatkowo pracownicy dostają miesięczne premie uzależnione od wyników - max. 8 proc. wynagrodzenia. Praca wykonywana jest w systemie dwuzmianowym przez 8 godzin, a niektórzy mogą skorzystać z umów rodzicielskich i zacząć pracę o godzinie 8 rano.

Choć Amazon ma niezłą reputację wśród klientów, zdania nie podzielają jego pracownicy. W grudniu 2013 r. strajkowało 1,8 tys. zatrudnionych w niemieckim Amazonie.

Czytaj więcej: Pracownicy firmy Amazon strajkują przed świętami

Pracownicy w rozmowie z „GW" w obecności dyrektor PR wyrażali zadowolenie. Odmienne zdanie miała pracownica, która rozmawiała po pracy. - Osoby, które są tu od samego początku, czyli od 2011 roku, po dwóch latach dostały umowy na czas nieokreślony. Wtedy szefostwo zdało sobie sprawę, że zupełnie się to nie opłaca. Kolejna tura pracowników liczyła na bezterminowe kontrakty od początku marca tego roku. Wszyscy bardzo się starali, jeden kolega chodził do pracy nawet z przepukliną. Ale 28 lutego wszyscy zostali zwolnieni. Mnie też niedługo stukną dwa lata w Amazonie, więc na pewno puszczą mnie z torbami - mówiła w rozmowie z "GW".

W Polsce Amazon ma ruszyć we wrześniu br. Firma w Bielanach Wrocławskich chce zatrudnić ok. 200 osób. Rekrutacja na stanowiska menedżerskie jest już prawie zakończona. Wkrótce ma zacząć się selekcja pracowników fizycznych. Zgodnie z polityką koncernu pracownicy najwyższego szczebla muszą przez jakiś czas pracować na wszystkich stanowiskach fizycznych, aby poznać specyfikę pracy na hali. - Kto liczy na luksusowy samochód służbowy czy biuro, lepiej niech poszuka posady gdzie indziej - przestrzega na łamach "GW" Martin Andersen.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.