Inwestowanie w kapitał ludzki sie opłaca

Głównym powodem inwestowania firm w analizę kapitału ludzkiego jest możliwość podejmowania lepszych decyzji personalnych. Duże spółki poświęcają najwięcej czasu na badanie zasobów ludzkich, natomiast mniejsi przedsiębiorcy czasami uważają pomiar kapitału ludzkiego za zbędny.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Inwestowanie w kapitał ludzki sie opłaca

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 gru 2013 14:41


105 godzin miesięcznie - tyle średnio czasu duże firmy przeznaczają na analizę zasobów ludzkich. Mikro, małe i średnie poświęcają na ten cel od 17 do 21 godzin w ciągu miesiąca, tłumacząc się wysokimi kosztami prowadzenia pomiaru oraz brakiem odpowiednio wykwalifikowanych do tego celu pracowników. Mniejsi przedsiębiorcy mają problemy z interpretacją uzyskanych wyników, a aż 34 proc. z nich w ogóle nie odczuwa potrzeby przeprowadzania pomiaru swojego kapitału ludzkiego. Wnioski uzyskano z badania dotyczącego potrzeb informacyjnych i stosowanych obecnie w przedsiębiorstwach narzędzi pomiaru kapitału ludzkiego przeprowadzonego w ramach projektu PARP i SGH „Kapitał ludzki jako element wartości przedsiębiorstwa".

- Chcemy przekonać przedsiębiorców, że inwestowanie w kapitał ludzki po prostu się opłaca. Możemy tego dokonać oferując im optymalne dla polskich warunków narzędzie do pomiaru kapitału ludzkiego (NKL), nad którym właśnie pracujemy. - tłumaczy dr Łukasz Sienkiewicz z Katedry Rozwoju Kapitału Ludzkiego SGH.

- Obecnie prowadzimy nabór firm do testowego wdrożenia narzędzia, które będziemy prowadzić do końca marca 2014 r. W drugiej połowie roku zaprezentujemy finalny kształt NKL, aby wszystkie przedsiębiorstwa w Polsce mogły z niego czerpać korzyści - dodaje Sienkiewicz.

- Dzięki badaniu udało się zgromadzić dane na temat dotychczasowych doświadczeń polskich przedsiębiorców w korzystaniu z istniejących narzędzi pomiaru kapitału ludzkiego, zakresu informacji, który jest przez nich uwzględniany w ramach takiego pomiaru, a także czynników wpływających na skuteczne wdrożenie i właściwe wykorzystywanie tych narzędzi - dodaje Justyna Nosko, koordynator projektu z ramienia PARP.

Według ankietowanych firm, głównym powodem, dla którego przedsiębiorstwa decydują się na dokonanie analizy kapitału ludzkiego jest możliwość podejmowania lepszych decyzji personalnych. Wymierną korzyścią z pomiaru jest także możliwość lepszej kontroli kosztów przeznaczanych na szkolenia kadry. Im większa firma, tym istnieje większe przekonanie o korzyściach płynących z pomiaru inwestycji w pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Jowita 2015-11-24 23:13:44

no i...?

Andrzej 2015-11-09 12:37:57

Inwestowanie w kadry nabiera znaczenia. Napisałem o tym na blogu roc-group.