Informatycy dyktują warunki. Rynek pracodawców mają opanowany

Informatycy są jedną z nielicznych grup zawodowych, w której mimo kryzysu gospodarczego i dużego bezrobocia utrzymuje się rynek pracownika i nic nie wskazuje, że zmieni się to w najbliższym czasie. Szefowie działów IT wraz z dyrektorami personalnymi stale pracują nad sposobami pozyskania nowych pracowników, a także nad minimalizacją liczby odejść.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Informatycy dyktują warunki. Rynek pracodawców mają opanowany

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

12 lip 2013 12:56


Tradycyjne metody przestają działać, a firmom jest bardzo trudno znaleźć dobrze wykształconych specjalistów IT, czyli osobę o wysokim poziomie kompetencji technicznych i kompetencji miękkich. Dlatego warto zainwestować w sprawdzenie czy zespół IT w firmie jest entuzjastycznie nastawiony do pracy i odpowiednio zmotywowany.

Specjaliści poszukiwani

Kilka razy w miesiącu firmy ogłaszają, że poszukują kilkudziesięciu a nawet kilkuset specjalistów IT do pracy. W zeszłym roku w największym serwisie rekrutacyjnym, pracuj.pl, najbardziej poszukiwanymi specjalistami, poza handlowcami, byli właśnie specjaliści IT. W ciągu 12 miesięcy pojawiło się ponad 78 tys. ofert pracy w tej grupie zawodowej.

Duże firmy otwierają w kolejnych miastach swoje oddziały lub rozbudowują struktury w obecnych placówkach i poszukują pracowników. Walka o specjalistów IT zaczyna się już zresztą na etapie studentów, których na płatne staże ściągają do siebie firmy, szczególnie w okresie wakacyjnym z możliwością kontynuowania pracy na etat.

Kierunki ścisłe wciąż kończy za mało studentów i pracodawcy muszą naprawdę bardzo się starać żeby znaleźć dobrych kandydatów. Nie mówiąc już o pracownikach IT o wąskich specjalizacjach jak np. odpowiadających za wdrożenia systemu SAP, których nie jest na rynku wielu.
Dodatkowo specjaliści IT coraz częściej wybierają pracę na kontrakcie, więc trudno związać ich na dłużej z firmą. Według raportu firmy HAYS w przypadku współpracy projektowej kontraktorzy otrzymują średnio 30% wyższe wynagrodzenie.

Polscy programiści kuszeni przez zagraniczne firmy

Z analiz firmy Sedlak & Sedlak wynika, że w Polsce średnia, roczna płaca programistów wynosi od 50 do 90 tys. zł brutto. W krajach takich jak Irlandia płace są nawet trzykrotnie wyższe. Poza tym pracodawcy z Irlandii kuszą polskich specjalistów udziałem w ciekawych, międzynarodowych projektach. Irlandia mocno stawia bowiem na promocję własnego sektora IT na rynkach zagranicznych.Poszukuje więc osób z co najmniej 2-3 letnim doświadczeniem i znajomością języka angielskiego.

Zagraniczne firmy, organizują w Polsce targi pracy dla informatyków i chętnie oferują im pracę za granicą. Ostatnim przykładem są organizowane w maju br. targi będące częścią inicjatywy IT's happening here.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.