HR-em rządzą kobiety

0 0
HR-em rządzą kobiety

Choć gdzieniegdzie pojawiają się wyjątki w postaci mężczyzn, działy HR są ciągle silnie sfeminizowane. Z jakich powodów kobiety znacznie częściej decydują się na pracę w branży HR i czy kiedyś to się zmieni?

Z danych Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) wynika, że 72 proc. członków zrzeszenia zawodowego (HR UK) to kobiety, a 28 proc. członków zrzeszenia stanowią mężczyźni.

Podobnie jest w Polsce. Działy HR zdecydowanie są zdominowane przez kobiety. Tak też jest w firmie PwC, gdzie 70 proc. zespołu Human Capital stanowi płeć żeńska.

- W branży HR pracuję od blisko 10 lat i doświadczenie potwierdza, że zespoły działów personalnych w ogromnej większości są mocno sfeminizowane. Kobiety dominują w HR niezależnie od kapitału, kultury organizacyjnej czy wielkości firmy - mówi Rafał Maludziński, menedżer ds. rekrutacji i wizerunku pracodawcy w PwC.

Martina Ruddy-Załuska, ekspert HR, partner zarządzający firmą GoodMan, jako jedną z głównych przyczyn podaje wybór studiów. - Mężczyźni częściej niż kobiety wybierają kierunki techniczne. I choć proporcje cały czas się zmieniają, to nadal mniej kobiet decyduje się na wybór tego rodzaju studiów - mówi.

Potwierdzają to badania. Raport "Kobiety na politechnikach 2014", przygotowywany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, pokazuje że na uczelniach technicznych jest zaledwie 37 proc. płci żeńskiej , a na wielu wydziałach udział kobiet nie przekracza nawet kilku procent.

Od kilku lat zmienia się również rola działu personalnego, które obecnie jest traktowany jako partner biznesowy. Wcześniej był to głównie twardy HR, kojarzący się ze żmudną pracą administracyjną. Zdaniem Maludzińskiego zakorzenione stereotypy mogą być przyczyną postrzegania stanowiska HR-owca przez mężczyzn jako mniej atrakcyjnego.

- Oczekiwania dotyczące HR-u, a tym samym zakres zadań i odpowiedzialności w ostatnich latach diametralnie się zmieniły. Dzisiaj zarządy oczekują od pracowników HR zrozumienia potrzeb biznesu i dużej aktywności w zakresie inicjowania i realizacji działań wspierających strategię firmy, m.in. takich, jak współudział w procesach planowania i rozwoju strategii biznesowej, zarządzanie zmianą, rozwój pracowników i organizacji - komentuje menedżer z PwC.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • W dzisiejszych czasach Hrowiec musi być alfą i omegą. Nie ma dla niego wytchnienia. Cały czas musi sie dokształcać i dbać o warunki pracy w firmie. Jednym słowem człowiek heros;]
  • No to pani Martina pojechała - kobiety są bardziej otwarte na zmiany niż mężczyźni. "Koeprnik była kobietą". :-)

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.