Google najlepszym pracodawcą świata. Kto rządzi w Polsce?

I to w dwóch kategoriach - biznes i inżynieria. Takie są wyniki kolejnego rankingu World’s Most Attractive Employers 2013, przygotowywanego każdego roku przez firmę Universum Global.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Google najlepszym pracodawcą świata. Kto rządzi w Polsce?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

19 wrz 2013 10:11


Choć dwie kategorie, król jest tylko jeden - Google. Tuż za nim - w wariancie biznesowym - uplasował się EY, na trzecim miejscu pojawił się Goldman Sachs, na czwartym PwC, a na piątej pozycji uplasował się Microsoft. W pierwszej dzisiątce nie zabrakło również Apple (miejsce 6.), Deloitte (pozycja 7.), a dalej - KPMG, Coca Cola i na dziesiątym Procter&Gamble. Na ostatnim, 50. miejscu znalazła się firma Pfizer - największa firma farmaceutyczna świata.

Natomiast spośród pracodawców o profilu inżynieryjnym na drugim miejscu znalazł się Microsoft, na trzecim IBM, na czwartym Apple, na piątym BMW Group. Na miejscu szóstym uplasował się gigant branży energetycznej General Electric, a następnie firmy IT - Intel, Siemens i Sony. Pierwszą dziesiątkę zamyka koncern petrochemiczny Shell.

Natomiast ostatnie miejsce rankingu inżynieryjnego przypadło firmie doradczej EY.

Dlaczego ponad 200 tys. studentów kierunków inżynieryjnych i biznesowych z najlepszych uczelni najbogatszych światowych gospodarek postawiło właśnie na te firmy?

- Powodem, dla którego ci pracodawcy mają atrakcyjny wizerunek wśród pracowników, jest ich mocny związek z wartościami, które studenci postrzegają jako ważne - np. sukces rynkowy, profesjonalne szkolenia, rozwój, bezpieczeństwo zatrudnienia - ocenia Peter Nylander, dyrektor wykonawczy Universum Global.

- To może być zaskoczenie, zwłaszcza że w wizerunek dzisiejszego pokolenia Y wchodzą takie wartości jak odpowiedzialność społeczna biznesu czy elastyczne warunki pracy - podkreśla.

Universum Global przygotował również ranking najlepszych pracodawców poszczególnych krajów. W Polsce o zdanie zapytano ponad 25 tys. studentów 72 wiodących uczelni, którzy mogli wybrać spośród 68 tys. pracodawców.

Wyniki?

Pierwsze miejsce (w kategorii biznesowej) zdobyło EY, po nim Google Polska, na trzecim PKO Bank Polski, na czwartym miejscu TVN, a na piątym L'Oréal Polska. Szóstą pozycję zajęła firma PwC, siódme Micosoft, ósme Unilever, dziewiąte Deloitte, a pierwszą dziesiątkę zamknęły Polskie Linie Lotnicze LOT. Na ostatniej, setnej pozycji znalazła międzynarodowa instytucja finansowa Generali Group.

Natomiast najatrakcyjniejszym pracodawcą w Polsce w 2013 r. - w branży inżynieryjnej - została firma budowlana Skanska. Tuż za nią uplasował się Budimex, a na miejscu trzecim pojawił się KGHM. PGE - Polska Grupa Energetyczna uplasowała się na miejscu 4., dalej - Volkswagen Poznań, Polimex - Mostostal, Strabag, Rolls-Royce, Bosch i na dziesiątym PGNiG.

Na ostatnim, setnym miejscu znalazło się TESCO.

Ranking objął również inne kategorie. Najlepszym pracodawcą w Polsce w branży IT okazał się być światowy król - Google, w kategorii nauki przyrodnicze - Nestlé Polska, spośród firm o profilu humanistycznym i artystycznym najlepszy jako pracodawca okazał się być TVN, w kategorii prawo: EY, w kategorii farmaceutycznej - Polpharma.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.