Dress code w miejscu pracy? To i kieszonkowe od pracodawcy na zakupy

Ma być elegancko, schludnie, ale przy tym gustownie. To podstawowa zasada dress code, która przywędrowała do nas z Zachodu. Czy przyjęła się w Polsce?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dress code w miejscu pracy? To i kieszonkowe od pracodawcy na zakupy

PODZIEL SIĘ


Autor: Katarzyna Nurkiewicz

21 paź 2014 5:07


Aby pracownicy łagodniej oswoili się z dress codem, wiele organizacji przewiduje cykliczne dofinansowanie. W takich firmach co miesiąc pracownicy otrzymują dodatek pieniężny, który z założenia powinni przeznaczyć na strój do pracy. Ale jaki?

Podstawowe rodzaje dress codu

Casual określa luźny styl sportowy. To codzienny ubiór noszony w nieformalnych sytuacjach. Casual to przede wszystkim wygoda – dżinsy, koszulki polo, klapki, getry, szorty i podkoszulki. Podstawowa zasada – przede wszystkim ma być swobodnie.

Czytaj też: Biznesmeni z dyplomami szkół... stylu

Business casual odnosi się do luźnego stroju biznesowego, najczęściej dopuszczalny jest w piątki, kiedy firmy ogłaszają „Casual Day”. W ten dzień pracownicy mogą pozwolić sobie na ciemne proste dżinsy i mniej formalną marynarkę czy żakiet. Co istotne – nawet w takim luźnym stroju obowiązuje noszenie pełnego, eleganckiego obuwia.

Czytaj też: Nogawki polerują podłogę, a na pasku logo producenta. Elegancki Polak lubi obciach...

– Codzienny strój klasy business to dla pań sukienka, spódnica, eleganckie spodnie i żakiet, a dla panów – garnitur. Pożądane kolory to brązowy, popielaty, jasnoszary, grafitowy i granatowy. Męskie koszule powinny być raczej gładkie, z długim rękawem, w kolorze białym lub niebieskim. Jedyny dopuszczalny wzór to prążki na koszuli. Kobiety powinny nosić sukienki i spódnice zakrywające kolana, a także dbać o to, by nie mieć odkrytych ramion czy głębokiego dekoltu.

Black tie, czyli strój koktajlowy, to przede wszystkim smoking i muszka, a także odpowiednio skrojona jasna sukienka. Natomiast typowymi strojami balowymi (white tie) są frak oraz suknia do ziemi. Istotne jest również, aby nawet w czasie bankietu zachować minimalizm – ograniczyć dodatki oraz unikać krzykliwych kolorów. Przemyślany strój, o odpowiednim kroju i kolorze, sprzyja budowaniu odpowiednich relacji.

Kwestia sporna

Pracownicy, którzy dołączają do organizacji, w której obowiązuje dress code, muszą liczyć się z tym, że obowiązek noszenia konkretnego typu ubioru często skutkuje ponoszeniem dodatkowych kosztów zakupu odzieży.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.