Dla Niemców rywalizacja w pracy to problem. A dla Polaków?

Wyniki globalnej ankiety Monster.com pokazują, że jeden na pięciu zatrudnionych zrezygnował z posady z powodu rywalizacji w miejscu pracy. A jak wygląda sytuacja w Polsce - ilu Polaków uważa rywalizację w pracy za powód do odejścia?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dla Niemców rywalizacja w pracy to problem. A dla Polaków?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 cze 2014 20:04


Monster.com poprosił respondentów o odpowiedź na pytanie: Czy kiedykolwiek odszedłeś z pracy lub rozważałeś możliwość jej zmiany z powodu rywalizacji ze współpracownikami?. Ponad 3300 odpowiedzi dało jasny obraz sytuacji. 20 proc. respondentów odpowiedziało, że rywalizacja zmusiła ich do rezygnacji ze stanowiska. 26 proc. deklaruje, że rozważa odejście z tego powodu. Natomiast 54 proc. stwierdziło, że konkurecja nie skłoni ich do porzucenia swojego zajęcia zarobkowego.

Narodem, który najbardziej narzeka na presję rywalizacji w pracy są Niemcy. 27 proc. respondentów twierdzi, że był to powód ich zmiany pracodawcy, a dla jednej trzeciej - motywacja do przemyśleń o ustąpieniu ze stanowiska. Stanowi to najwyższy wskaźnik w całym badaniu. Dla porównania - innym mieszkańcom Unii Europejskiej nie przeszkadza w tak dużym stopniu zjawisko współzawodnictwa. Tylko dla niecałych 20 proc. było to uzasadnienie dla pożegnania się z firmą, a prawie 60 proc. nie odczuwa z tego tytułu potrzeby odejścia.

Również pracownicy z Ameryki Północnej i Indii nie mogą znieść obecności kontrpartnera w środowisku zawodowym - prawie połowa respondentów z tych krajów twierdzi, że taka sytuacja może ich w ostateczności zmusić do zwolnienia się.

W przypadku Polaków kwestia wygląda odmiennie. Zdecydowana większość pracowników (81 proc.), potrafi poradzić sobie z rywalizacją i nigdy nie porzuciła pracy, ani nie rozważała jej porzucenia z tego powodu.

- Rywalizacja w pracy nie musi być jedynie szkodliwa. Często może okazać się korzystnym elementem motywującym. Firmy próbują pozyskać prawdziwe talenty, a jeśli zatrudnią osoby tak samo wykwalifikowane to istnieje ryzyko, że będą oni konkurować ze sobą o pozycję w organizacji - zauważa Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl..

- Kluczem jest zachowane równowagi. Współzawodnictwo w zespole powinno skłaniać do większego zaangażowania, a nie rodzić niepotrzebną zazdrość o osiągnięcia innego pracownika. Zawsze powinniśmy dążyć do znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia. Możemy odkryć chociażby, że z kolegami z pracy łączą nas podobne zainteresowania czy hobby. To sprzyja zbudowaniu pozytywnej atmosfery. Jeśli jednak nie potrafimy utrzymać napięcia pod kontrolą - warto, byśmy umieli ustąpić i zdystansować się od swojego rywala. Najważniejsze jest przecież zachowanie dobrych stosunków w pracy, a nie szukanie sposobności do zemsty na konkurencie - dodaje Majewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.