Czy da się wygrać z plotką w miejscu pracy?

Według badań agencji rekrutacyjnej Accountemps aż 23 proc. pracodawców przyznaje, że irytuje ich plotkowanie w miejscu pracy. Zdarza się, że przez pomówienia pracownicy chcą zdyskredytować kolegów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy da się wygrać z plotką w miejscu pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 gru 2015 13:33


Po pierwsze niszczy to komunikacje w grupie i atmosferę, po drugie zabiera czas pracy, a tym samym zmniejsza produktywność pracowników. Dlatego pracodawcy powinni walczyć z plotkami w miejscu pracy, aby ich firma była przyjaznym miejscem dla każdego pracownika.

A z kolei z badań Sedlak&Sedlak wynika, że 34 proc. pracowników marnuje czas przeznaczony na pracę plotkując. Pracownicy plotkują nie tylko na temat innych osób, ale także sytuacji w firmie. Już taka nasza ludzka natura - chcemy wiedzieć co się wokół nas dzieje. Jeśli nie mamy jakiejś informacji to dopowiadamy ją sobie, walcząc w ten sposób z niepokojem dotyczącym naszej przyszłości.

Czytaj też: Plotka w miejscu pracy. Jak z nią walczyć?

Czasem plotkujemy dla rozrywki, szukając po prostu sensacji. Rozsiewamy pogłoski głównie o awansie czy podwyżce innych pracowników, zwolnieniu się jakiegoś stanowiska czy zachowaniu współpracowników podczas imprezy firmowej.

Czy da się wyeliminować plotki w miejscu pracy?

Najbardziej znanym przykładem osoby, która odważyła się walczyć z plotkami w miejscu pracy jest Sam Champan - menadżer w amerykańskiej firmie związanej z PR -  jego historia opisana w książce “Drogowskazy dla duszy” pokazuje nie tylko, jak walczyć z plotkami w miejscu pracy, ale także jakie korzyści to przynosi.

Sam Champan posunął się do radykalnego rozwiązania - zabronił plotek w miejscu pracy, a osoby, które nie dostosowały się do polecenia - zostały zwolnione. Ale zgodnie ze słowami “bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie” (Gandhi) - metamorfozę zaczął od siebie. Jeśli zdarzyło mu się powiedzieć coś negatywnego o swoich pracownikach osobom trzecim, informował ich o tym, tłumacząc im, co nie odpowiada mu np. w ich podejściu do pracy.

Zwalnianie pracowników za plotkowanie jest jedynym rozwiązaniem?

Oczywiście są inne metody. Prawdopodobnie nie uda się zupełnie ich wyeliminować, ale jest duża szansa na ich minimalizację, a co za tym idzie - zbudować większe zaufanie w swoim zespole. Po pierwsze warto zaznaczyć, że plotki nie są akceptowane w miejscu pracy - nieważne czy dotyczą sytuacji w firmie czy życia prywatnego.

Należy zwrócić uwagę, że firma nie jest miejscem do przeprowadzania rozmów dotyczących życia osobistego. Warto sprawdzić, czy kłamliwa pogłoska dotycząca działalności firmy nie jest spowodowana chęcią działania na szkodę firmy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.