Czas na zmiany. Jak będzie wyglądało biuro przyszłości?

- Niektórzy wskazują open space jako doskonałe narzędzie likwidowania barier między pracownikami oraz kultury równości i współpracy, gdzie nie ma podziału na lepszych i gorszych – wskazuje Michał Gołgowski, dyrektor zarządzający Spring Professional.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czas na zmiany. Jak będzie wyglądało biuro przyszłości?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 wrz 2017 14:46


• Zmiany demograficzne wymuszają na pracodawcach zmianę podejścia do przestrzeni biurowej oraz traktowania pracowników.

• Biuro, które do tej pory było wyznacznikiem prestiżu, coraz bardziej zmienia się w konkretną, funkcjonalną przestrzeń.

Choć biura typu open space pojawiły się w Polsce w latach 90, sam koncept jest znacznie starszy. Idea efektywniejszego grupowania pracowników biurowych wykonujących powtarzającą się pracę, taką jak przepisywanie czy porządkowanie dokumentów, wywodzi się z idei teoretyków efektywności pracy epoki rewolucji przemysłowej, na przykład Henry’ego Forda czy Fredericka Winslowa Taylora.

- Niektórzy wskazują open space jako doskonałe narzędzie likwidowania barier między pracownikami oraz kultury równości i współpracy, gdzie nie ma podziału na lepszych i gorszych – wskazuje Michał Gołgowski, dyrektor zarządzający Spring Professional. – Inni podkreślają wady, jakie generuje ten typ biur, choćby hałas czy zagrożenie epidemiologiczne jesienią i wiosną.

Zdaniem eksperta biura bezpośrednio odzwierciedlają najważniejsze trendy społeczne, rynku pracy i wzorce z danej epoki.

- Wystarczy spojrzeć na nową siedzibę Apple zbudowaną z pietyzmem podobnym do tworzenia nowego modelu iPhone’a. Same wytyczne dotyczące wykorzystania drewna w projekcie liczyły 30 stron – tłumaczy Michał Gołgowski. – Ludzie w pracy korzystają z nowoczesnych narzędzia takich jak Slack, Google czy media społecznościowe. Siłą rzeczy zmiany w trybie życia wpływają na sposób, w jaki ludzie organizują przestrzeń wokół siebie, także tę służącą do pracy.

Dom w pracy, praca w domu

Zmiany demograficzne wymuszają na pracodawcach zmianę podejścia do przestrzeni biurowej oraz traktowania pracowników. Dane Eurostatu wskazują, że stopa bezrobocia w czerwcu wynosiła w Polsce 4,8 proc. co stanowi jedną z najniższych wartości w całej Unii Europejskiej. Uśredniona wartość dla wspólnoty wynosiła 7,7 procent2.

- Na rynku coraz bardziej rozpycha się pokolenie millenialsów, urodzonych po 1990 roku, wychowanych w kapitalizmie i nieznających realiów życia w PRL – komentuje Michał Gołgowski. – Cenią sobie wygodę i możliwości, jakie niosą ze sobą nowe technologie, dlatego oczekują, że pracodawcy będą z nich korzystać.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.