Coraz więcej agresji w środowisku zawodowym w Polsce. Oto oblicza mobbingu

0 0

Według badań przeprowadzonych przez Wydział Nauk Humanistycznych SGGW i Mazowieckie Centrum Profilaktyki Uzależnień aż 46 proc. Polaków spotyka się ze złym traktowaniem w miejscu pracy.

Ostatnio dużo mówi się i pisze na temat różnych form agresji w miejscu pracy. Przytaczane są coraz brutalniejsze przykłady toksycznych relacji pracowników z przełożonymi. Oprócz głośnych afer medialnych - z udziałem polityków, słynnych choć niesławnych lekarzy, sieci sklepów dyskontowych czy prezydentów miast - agresja w życiu zawodowym przybiera w Polsce na sile.

Menedżer jako przełożony ma w zakresie swoich obowiązków pilnować by pracownik wywiązywał się z powierzonych mu zadań. Jeśli ich nie wykonuje może z nim rozmawiać i stosować różnego rodzaju komunikaty takie jak wyjaśnianie, wskazywanie błędów, konstruktywna krytyka czy reprymenda. I tu jest cienka linia by nie dać się ponieść emocjom i nie wykorzystać swojej władzy by „kijem" zmotywować pracownika.

Wszelkie akcentowanie swojej wypowiedzi poprzez sformułowania typu: „Bo cię zwolnię z pracy", „Na twoje miejsce jest 10 innych chętnych za mniejsze pieniądze, więc uważaj..." a także wyzwiska „Leniuchu", „Partaczu", „Złodzieju" lub nawet pozornie nieszkodliwe: "Daję pani ten urlop, ale po powrocie nie wiem co z panią zrobię..." itd. mogą być już uznane za mobbing.

Bardzo często agresywne bądź pasywno-agresywne zachowania wynikają z wcześniejszych wzorców, jakie były stosowane w komunikacji służbowej. Innymi słowy, obecny szef powiela złe wzorce zachowań swojego szefa. Źródłem takich zachowań może być też otaczające środowisko, gdzie przemoc i wyzwiska są na porządku dziennym. Postawy te postrzegane są jako wyraz siły i zaradności życiowej.

Zachowania takie jak poniżanie innych, naśmiewanie się i wyzyskiwanie są więc wręcz podziwiane i pożądane. Ponadto, patologiczne formy komunikacji można zauważyć zwłaszcza wśród pracowników niższego szczebla, z niższym wykształceniem, często na prowincji, ale również wśród osób w wieku około emerytalnym. Różnego rodzaju odzywki są w niektórych kręgach przyjęte wręcz za normę.

Wystarczy przytoczyć tu szeroko komentowany, kontrowersyjny film Wojciecha Smarzowskiego „Drogówka". Obraz ten w dobitny sposób pokazuje techniki i metody egzekwowania posłuszeństwa oraz pełen przekleństw i wyzwisk styl komunikacji między policjantami. Czy jest on przerysowany? Z pewnością. Jednak nie zmienia to faktu, że pewne grupy zawodowe, motywują się i komunikują w sposób nawet nie tylko agresywny lecz wręcz patologiczny. A co najważniejsze - niezgodny z polskim prawem.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Różnie to bywa , z tym traktowaniem. Najbardziej narzekają jednak na złe traktowanie ludzie ,którzy nie bardzo rozumieją swoje miejsce w szyku. Dla wielu , to ,że się spóźnia notorycznie - no cóż co on zrobi jak nie słysz budzika , no co to już pomylić się nie można , o co taka afera; człowiek się tylko pomyli i tak go traktują i niestety odpowiedzialnym za dane odcinki puszczają nerwy. Ogólnie panujący brak odpowiedzialności , nierozumienie pewnych mechanizmów powoduje zła atmosferę na odcinkach pracy. Pracownika się nie niańczy tylko wymaga od niego. Jest coraz gorzej , bo coraz trudniej o odpowiedzialnych ludzi na wszystkie stanowiska pracy , jedni wiecznie niedoceniani , inni się wykazują kosztem innych a wielu na cudzych barkach by chciało się przemycić przez życie. Ludzie się na wzajem nie szanują , a wymagają aby szef ich szanował, to się nie da bo ten szef często awansował z pośród tych na dole co się nie szanowali na wzajem. Brak szacunku jeden do drugiego , egoizm , cwaniactwo to powszechnie panujące reguły na każdym szczeblu również pomiędzy pracownikami , tylko zenie politycznie o tym mówić najlepiej znaleźć winnych wśród kadry kierowniczej , przedsiębiorców , a niestety najgorszym karbowym jest ten co wyrósł we własnym środowisku ale cóż już w czasach starożytnych do pilnowania niewolników wybierało się jednego z nich bo był lepszy w pilnowaniu.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.