Benefity pracownicze: Co podarować pracownikom na święta?

Zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy pracodawcy zastanawiają się nad dodatkowymi bonusami, jakie mogliby przyznać pracownikom. Jaki benefit wybrać, aby zmotywować podwładnych do jeszcze lepszej pracy w nowym roku?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Benefity pracownicze: Co podarować pracownikom na święta?

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

12 gru 2014 14:02


Jak pokazują dane Instytutu Badawczego Randstad, niemal jedna trzecia firm (30 proc.) deklaruje, że organizuje dla swoich pracowników Wigilię firmową. Może ona mieć różne formy – od skromnego spotkania w firmie, po wystawne przyjęcie lub nawet krótki wyjazd.

Czytaj też: Małgorzata Aleksandrow, Benefit Systems: Jakie benefity wybrać?

Najpopularniejszymi formami prezentów dla pracowników są z kolei bony podarunkowe oraz premie okolicznościowe - coraz częściej również w wygodnej formie kart przedpłaconych. Dodatkowo pracodawcy wręczają pracownikom świąteczne upominki dla nich lub ich rodzin. Zdarza się także, że gwiazdkowym prezentem jest dodatkowy dzień wolny - na przykład w Wigilię. Jak się jednak mają te podarunki do świadczeniowych marzeń pracowników?

Pracodawcy, którzy zamiast pieniędzy chcieliby wręczyć swoim pracownikom wartościowe dodatki świąteczne w postaci benefitów, mogą zaczerpnąć inspiracje z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu: benefity po polsku”.

Czytaj też: Jakie benefity proponują firmy? Pakiety medyczne, karty i masaże

Jak pokazują jego wyniki, pracownicy oprócz podstawowych benefitów jak opieka zdrowotna, karnety sportowe, najczęściej deklarują, że chcieliby otrzymywać od szefa karnety na paliwo (43 proc.). Dodatkowo pracownicy wskazywali na takie benefity jak vouchery na wakacje (37 proc.) czy karnety na wydarzenia kulturalne (30 proc.). 19 proc. pracujących Polaków chciałoby otrzymywać codziennie opłacony lunch, a 15 proc. możliwość otrzymania doradztwa personalnego.

Tego typu całoroczne świadczenia mogą być ciekawą alternatywą dla jednorazowych prezentów - w dodatku motywującą pracownika nie tylko w okresie świąt, ale i przez cały rok.

- Pracodawcy powinni sprawdzać co może ucieszyć podwładnych, zanim podejmą decyzję związaną z wyborem podarunków. Nietrafiony prezent nie spotka się z entuzjazmem pracownika, a jego motywacja do dalszej pracy może nie być tak silna, jak w przypadku otrzymania trafionego świadczenia - komentuje Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń w grupie Pracuj. 

Czytaj też: Pieniądze to nie wszystko. Oto najpopularniejsze benefity w Polsce

Oczywiście, najbardziej korzystnym dla pracownika rozwiązaniem jest możliwość samodzielnego wybrania benefitu z możliwie szerokiej listy dostępnych świadczeń. Takie rozwiązanie jest potencjalnie najbardziej skomplikowane do wdrożenia, daje jednak znacznie większą szansę na zaspokojenie bardzo różnorodnych potrzeb pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Dominika Wiśniewska 2015-10-23 13:22:54

Idealnym prezentem dla pracowników są masaże biurowe. Są one coraz częściej doceniane przez firmy w Polsce. Jest to wspaniały i niedrogi sposób, aby pracodawcy wykazali uznanie dla pracowników poprzez promocję zdrowego trybu życia w pracy. Co pracodawca dostaje w zamian? Zdrowszy, szczęśliwszy i bardziej wydajny zespół! Co ważne,masaże odbywają się u Klienta w biurze, więc nie trzeba tracić czasu na dojazdy, parkingi, rezerwacje itp. Poza tym pracodawca ma naoczny dowód, że benefit został w pełni wykorzystany! Warto zwrócić uwagę na doświadczenie i kwalifikacje masażystów. Więcej na stronie For Good Health